تحلیل

بورس در هفته آینده

روند معاملات در نیم ساعت پایانی بازار در روز چهارشنبه (۲۵ تیر)، حکایت از احتمال اصلاح شاخص کل در هفته آینده دارد. نمادهایی که روزها و هفته‌ها در صف خرید قفل بودند، چهارشنبه ناگهان به صف فروش رسیدند. در دقایق پایانی وقت معمول بازار، ابتدا صف خرید سنگین بانک صادرات عرضه شد و پس از آن سایر نمادهایی که در صف خرید قفل بودند به صف فروش رسیدند.

با شروع دور دوم معاملات (بعد از ساعت ۱۲:۳۰)، نمادهای شپنا و شستا نیز به تعادل رسیدند و در ادامه نمادهای خودرو و سایپا نیز با فشار سنگین فروشنده‌ها مواجه شدند، به طوری که حجم صف فروش هر یک بیش از یک میلیارد بود.

اما در بازارهای موازی، توازن عرضه و تقاضا به گونه دیگری رقم خورد. با وجود این حجم عرضه در بورس، تقاضا در بازارهای موازی همچنان بالاست. در دو روز پایانی هفته، دلار وارد کانال ۲۴ هزار تومان شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از مرز یک میلیون تومان گذشت.

اگر افزایش قیمت‌ها در بازارهای موازی ادامه داشته باشد، با توجه به حجم نقدینگی ورودی، انتظار می‌رود اصلاح شاخص کل چندان طولانی نگردد. اما در سناریویی دیگر، چنانچه دلار پس از رشدهای اخیر و رسیدن به ۲۵ هزار تومان، وارد فاز اصلاحی گردد، می‌تواند منجر به اصلاح بیشتر شاخص کل شود.

 نکته دیگر، پایان یافتن مهلت صادرکنندگان جهت برگشت ارز به کشور در هفته آینده (۳۱ تیر) است که می‌توند دست بازارساز را جهت کنترل بازار ارز، بیش از پیش باز کند.

 در نهایت نباید از سایر اخبار تاثیرگذار احتمالی دیگر مانند تغییرات سود بانکی یا موارد دیگر غافل ماند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا