اخبار

پیش‌بینی بورس هفته اول اسفند / دامنه نوسان نامتقارن سهامداران را فراری می‌دهد

در هفته‌ای که گذشت شاهد تأثیر مثبت دامنه نوسان نامتقارن بودیم اما در ادامه تا پایان هفته این روند صعودی ذره‌ذره کاهش یافت. در پیش‌بینی بورس هفته اول اسفند به بررسی ادامه تأثیر دامنه نوسان پرداخته‌ایم.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، در ابتدای هفته‌ای که گذشت شاهد بودیم شاخص کل بازار تحت تأثیر اعمال دامنه نوسان نامتقارن رشدی چهار درصدی را تجربه کرد. اما این رشد جهشی پایدار نبود و در ادامه‌ی روزهای هفته شاخص کل با نوسان‌های بسیاری همراه بود هرچند در یک برآیند کلی شاخص کل بهمن ماه را به افزایش مواجه کرد. حالا در در پیش‌بینی بورس هفته اول اسفند به بررسی ادامه تأثیر دامنه نوسان پرداخته‌ایم.

در همین رابطه عباس‌علی حقانی‌نسب کارشناس بازار سرمایه پیرامون بحث تغییر دامنه نوسان گفت: تغییر نامتقارن دامنه نوسان بازار را فرسایشی می‌کند و نقدشوندگی بازار سهام را نیز کم کرده است. در این تصمیم مختصات توده‌واری بازار سهام ایران در نظر گرفته نشده و در طولانی مدت باعث فراری شدن سهامداران می‌شود.

این کارشناس بازار سهام همچنین در ادامه‌ی اظهارات خود هفته اول اسفند را این‌گونه پیش‌بینی کرد: به نظرم روند بورس هفته آینده منفی است و تا زمانی که دامنه نوسان متقارن ادامه دارد روند بورس فرسایشی است.

حقانی‌نسب در رابطه با تاثیر خروج ایران از پروتکل الحاقی در پنجم اسفند ماه نیز متذکر شد: به نظرم ایران به گونه‌ای از پروتکل‌های الحاقی خارج می‌شود که این سیگنال حفظ برجام را به جامعه بین‌المللی مخابره کند و به نظرم بخش عمده خروج ایران از پروتکل‌های الحاقی یک شوی تبلیغاتی برای جناح‌های انتخاباتی در ایران است.

این کارشناس بورسی همچنین به سخنان وزیر اقتصاد پیرامون سکوت در مورد بورس و تعیین مسئولیت اظهارات رسمی برای رئیس سازمان بورس، گفت: وزیر اقتصاد گفته از این به بعد فقط رئیس سازمان بورس در مورد بورس پاسخگو است. به نظرم اظهارنظر نکردن سایر مقامات در رابطه با بازار سهام قطعا تاثیر مثبت دارد و اگر یادتان باشد اظهارات وزیر اقتصاد در رابطه با تامین مالی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سهام باعث روند نزولی بورس شد اما اینکه چرا وزیر اقتصاد حالا به این مهم پی‌برده است جای سئوال دارد. به نظرم اقدام وزیر اقتصاد در بازده زمانی فعلی نوعی فرار رو به جلو برای سلب مسئولیت است.

از سوی دیگر ولید هلالات یک کارشناس دیگر بازار سرمایه بر خلاف حقانی‌نسب این تصمیم جدید را مثبت می‌داند و با آن موافق است. وی با توصیف دامنه نوسان نامتقارن به عنوان یک شمشیر دو لبه، گفت: دامنه نوسان نامتقارن یک شمشیر دولبه است و از یک سو رفتار هیجانی را در بازاری که ریزش سنگین داشته کنترل می‌کند و از سوی دیگر نقدشوندگی بازار را از بین می‌برد. اما به نظرم نقدشوندگی در بازاری که از حدود ۸۰۰ هزار واحد ریزش داشته الویت ندارد و در وهله اول باید جو هیجانی بازار سهام کنترل شود. راه دیگر برای کنترل جو هیجانی افزایش حجم مبنا بود اما در این صورت جلوی روند صعودی بورس گرفته می‌شد. معایب این روش این است که حجم معاملات به شدت کم شده و نقدشوندگی بورس کاهش یافته است اما من با این روش موافقم زیرا اگر دامنه نوسان به روش قبل بازگردد روند نزولی بورس ادامه داشت و ریزش بیشتر می‌شد و بهترین راه برای حمایت از سهامدار خرد کاهش دامنه نوسان است.

ولید هلالات همچنین تأثیر روابط دیپلماتیک و خروج ایران از پروتکل الحاقی را این‌گونه تحلیل کرد: فعلاً همه چیز به واکنش جامعه بین‌الملل به خروج ایران از پروتکل الحاقی وابسته است و احتمالا این واکنش‌ها تا نیمه دوم اسفند ماه تاثیر خود را بر بازار سهام می‌گذارد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا