اخبار

سهامداران زیان‌دیده به بازار رمزارز پناه برده‌اند

با در نظر گرفتن دو فاکتور میزان جست‌وجو در گوگل و ارزش معاملات می‌توان گفت سهامداران ایرانی در فرار از بازار سهام به بازار رمزارز پناه برده‌اند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری نبض بازار، با بررسی میزان حجم و ارزش معاملات صورت گرفته در حوزه بازار رمزارز ایران و همچنین میزان جست‌وجوی اینترنتی کاربران در گوگل، می‌توان گفت بخش قابل‌توجهی از زیان‌دیدگان بازار سهام به بازار رمزارز و مشخصاً بیتکوین پناه برده‌اند.

ارزش معاملات رمز ارزها در ایران چقدر است؟

بررسی‌ها در زمینه میزان ارزش معاملات بیتکوین و باقی ارزهای دیجیتال در چارچوب معاملات دو صرافی بزرگ ایران نشان می‌دهد که در روز حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان در روز ارز دیجیتال از سوی سهامداران بازار رمزارز معامله می‌شود. لازم به ذکر است که در این زمینه باقی صرافی‌های ایرانی آمار معاملات خود را منتشر نمی‌کنند و همچنین بسیاری از سرمایه‌گذاران حوزه رمزارز در ایران به حساب‌های دلاری دسترسی دارند و در کارگزاری‌های خارجی فعالیت می‌کنند. بر همین اساس می‌توان میزان ارزش معاملات روزانه رمزارزها در ایران را حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان تخمین زد.

ویژگی منحصر به فرد بازار رمزارزها، فعال بودن بدون محدودیت آن است به نحوی که کاربران و سهامداران می‌توانند شبانه‌روزی به معامله بپردازند. به این ترتیب اگر ارزش معاملات را برای هر ۷ روز هفته ۳۵۰۰۰ میلیارد تومان در نظر بگیریم برای روزهای کاری به طور متوسط به ۷۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسیم و این عدد برابر است با بیش از نصف ارزش معاملات روزانه بورس اوراق بهادار تهران.

بررسی جستجوهای فارسی گوگل در حوزه بازار رمزارز و بازار سهام

فاکتور دیگری که در این بررسی باید به آن توجه ویژه داشت میزان جستجوهای فارسی گوگل در حوزه بازار رمزارز و بازار سهام است. بنا بر بررسی‌ها همزمان با رشد بی‌سابقه بازار سهام در ابتدای سال جاری، میزان جست‌وجو گوگل فارسی در این زمینه نیز رشد بسیار زیادی را به دست آورد اما همزمان با سقوط‌های پی‌درپی شاخص به خصوص در چند ماه گذشته و همچنین پس از جهش‌های ارزش رمزارزهایی همچون بیتکوین، حالا میزان جست‌وجوهای فارسی مربوط به بازار رمزارز در گوگل افزایش پیدا کرده است و می‌توان گفت اکنون از سمت سهامداران به این حوزه توجه‌های زیادی می‌شود. در حال حاضر میزان جست‌وجوی فارسی حوزه ارزهای دیجیتال با میزان جست‌وجوی‌های مربوط به بازار سهام برابر است اما جست‌وجوهای رمزارزی روند شدی دارد.

سقوط رتبه سایت‌های بورسی پس از ریزش‌های بازار بورس و رشد عالی سایت‌های رمزارزی

همچنین دل‌سرد شدن سهامداران از بازار سهام و پیدایش تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز را می‌توان از نوسان شدید رتبه‌ی سایت‌های مربوط به بورس متوجه شد. سایت‌های بورسی که در روزهای رشد شدید بازار، به پربازدیدترین سایت های ایرانی تبدیل شده بودند اکنون با افت رتبه مواجه شده‌اند. همزمان در سمت سایت‌های رمزارزی فارسی شاهد رشد فزاینده رتبه سایت‌ها هستیم؛ با این که در رتبه‌بندی ملی سایت‌های ایرانی شاهد حضور ۵ سایت بورسی در برابر ۲ سایت رمزارزی هستیم، میزان نرخ رشد مثبت سایت‌های مربوط به حوزه رمزارز نسبت به سایت‌های بورسی بسیار بالاتر است. این مسئله حکم تأیید دیگری بر افزایش اقبال بازار رمزارز در ایران و پناه بردن سهامداران بورسی به آن محسوب می‌شود.

منبع
نبض بازار

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا