اخبار

فعلا سپام جایگزین سوئیفت در اتحادیه پایاپای آسیایی شد

دبیر اتحادیه پایاپای آسیایی با بیان اینکه سپام جایگزین سوئیفت در اتحادیه پایاپای آسیایی شد، اعلام کرد تصویب سبد ارز محلی از مهم‌ترین تصمیمات اتحادیه بود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری فارس، فرهاد مرسلی، دبیر اتحادیه پایاپای آسیایی در برنامه مجله اقتصادی فرصت شبکه جهانی جام جم با تاکید بر این که ۱۲ مصوبه  مهم تجاری در اجلاس اخیر اتحادیه پایاپای آسیایی مصوب شده است، گفت: مقامات بانک مرکزی هند و پاکستان اذعان داشتند که کفه مصوبات به نفع ایران بوده و تجار ایرانی از این مصوبات بیش از باقی اعضا استفاده خواهند کرد.

مرسلی با تاکید بر مصوبات مهم و اثرگذار بر تبادلات تجاری تجار ایرانی و سایر تجار عضو این اتحادیه تاکید کرد: ما مصوب کردیم که تجار می‌توانند حساب روپیه باز کنند. این سیستم‌ها با نام‌های (ACU) ای سیو- روپیه ؛ ای سیو-یورو و ای سیو-دالر است و تاجر ایرانی می‌تواند در ایران حساب روپیه نزد بانک‌های عامل که در فهرست سایت اتحادیه موجود است، داشته باشد و با این حساب تجارت کند و یک ماه دیگر این مصوبه اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع تجار ایرانی می توانند فاینانس روپیه، دلار و یوان و همچنین ارزهای محلی داشته باشند و از تحریم‌های موجود به واسطه دلار و سیستم سوئیفت راحت شوند.

این مقام مسئول با اشاره به مصوبه تشکیل سبد ارزی محلی برای مبادلات تجاری میان اعضا به صورت پایاپای، گفت: منظور از مبادلات تجاری پایاپای اصلا تهاتر کالا نیست و همه مبادلات با استفاده از ارزهای محلی اعضا و در واقع پول انجام خواهد شد که مبادلات با روپیه هند هم از سر گرفته شد و ارزهای غیراعضا یعنی یوان چین و روبل روسیه هم اضافه شده است.

تصویب سبد ارز محلی از مهم‌ترین تصمیمات اتحادیه بود

وی افزود: تصویب سبد ارز محلی از مهم‌ترین تصمیمات این اتحادیه است که نرخ تبدیل مناسبی داشته باشند و مراحل مطالعاتی و پایلوت در حال به پایان رسیدن است و فضای آن شبیه سپام (سامانه پیام‌رسانی مالی الکترونیکی) خودمان با نام جدید یعنی ایسیومر است.

این مقام مسئول در مورد این که آیا این مصوبات فرصت تبادل چند چانبه را در این فضا فراهم می‌کند یا صرفا دو جانبه، گفت: اساسنامه اتحادیه براساس تبدلات پایاپای چند جانبه برنامه‌ریزی شده، اما نکته مهم این است همان طور که دلار یک شبه ارز جهانی نشد این سبد محلی هم به سرعت انجام نمی‌شود و نمی‌توانیم شعاری بگوییم که شش ماه دیگر کامل دلار را کنار گذاشته‌ایم؛ زیرا این یک روند تدریجی است.

فعلا سپام جایگزین سوئیفت در اتحادیه پایاپای آسیایی شد

مرسلی در خصوص نوع پیام‌رسان میان اعضا نیز اظهار کرد: سپام ارزی بانک مرکزی ایران به عنوان پیام‌رسان داخلی میان اعضای اتحادیه پذیرفته شده است که استفاده اعضا از آن برای ایران کارمزد دارد و شش ماه دیگر تا آماده شدن پیام‌رسان مشترک خود اتحادیه، اعضا باید از این پیام‌رسان به جای سوئیفت (SWIFT) استفاده کنند.

وی با اشاره به مزایای مهم استفاده از مصوبات اجلاس تهران و اتحادیه پایاپای اسیایی، گفت: ما در این مصوبات امکان استفاده از سوآپ را داریم و کشورهایی که بدهکار هستند می‌توانند وام هم بگیرند. هند در این اجلاس بسیار قوی ظاهر شد و حالا بعد ۱۵ سال دو کشور موریس و کشور بلاروس هم تقاضای اضافه شدن دارند که در حال طی کردن مراحل پایانی این عضو‌گیری هستیم.

اهمیت حضور موریس در میان اعضای اتحادیه پایاپای اسیایی

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت حضور موریس در میان اعضای اتحادیه پایاپای اسیایی، تاکید کرد: بانک مرکزی موریس دبیرخانه مربوط به اتحادیه آفریقا یعنی کمسا (COMESA (اتحادیه شبیه به ACU)) ولی بزرگ‌تر با حدود سی عضو است و در واقع اضافه شدن موریس باعث می‌شود که هم آن‌ها بتوانند در جلسات ما شرکت کنند و هم ما در جلسات آن‌ها و هر دو اتحادیه بتوانند از خدمات یکدیگر استفاده کنند.

وی ادامه داد: بر اساس اساسنامه اتحادیه پایاپای اسیایی، هر کشوری ازهر کجای دنیا می‌تواند عضو اتحادیه پایاپای اسیایی بشود و خدمات متقابل داشته باشیم.

گفتنی است، تا کنون سیطره دلار با سهم ۲۷ درصدی آمریکا از تجارت جهانی وجود داشت، ‌اما از چند سال اخیر کشورهای مختلف مانند چین،‌ روسیه، هند، برزیل،‌ آفریقای جنوبی، ایران، اندونزی و اخیرا عربستان قصد دارند در قابل پیمان‌های منطقه‌ای مانند شانگهای، ‌بریکس،‌ اتحادیه پایاپای آسیایی و اکو مبادلات تجاری خود را با ارزهای محلی به جای دلار تسویه کنند.

کارشناسان و حتی مقامات آمریکایی اذعان دارند،‌ سلطه و سیطره دلار در مبادلات جهانی به ویژه در مبادلات نفت و انرژی در حال کم‌رنگ شدن است.

پیام‌رسان سوئیفت که یک پیام‌رسان اروپایی انحصاری در مورد مبادلات بانکی بود کم کم در حال کنار گذاشتن از سوی کشورها است.‌ طبق تصمیم مدیران بانک مرکزی اعضای اتحادیه پایایای آسیایی که اخیرا در تهران برگزار شد،‌ مقرر شد که پیام‌رسان داخلی جایگزین سوئیفت در مبادلات بانکی اعضای این اتحادیه شود.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا