اخبار

اوکراین عرضه نفت روسیه به اتحادیه اروپا را قطع کرد

ترانس‌نفت اعلام کرد که اوکراین جریان عرضه نفت روسیه به بخش‌هایی از اروپا را از اوایل ماه جاری میلادی قطع کرده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از رویترز، شرکت دولتی ترانس‌نفت (Transneft) اعلام کرد که اپراتور دولتی خط لوله نفت اوکراین یعنی شرکت UkrTransNafta، عرضه نفت روسیه به بخشی‌هایی از اروپا (اروپای مرکزی) را از طریق شبکه خط لوله دروژبا و از اوایل ماه جاری میلادی قطع کرده است؛ زیرا تحریم‌های غرب مانع از پذیرش هزینه‌های ترانزیت از مسکو شده است.

عرضه نفت به چه کشورهایی متوقف شده است؟

توقف عرضه نفت روسیه به کشورهایی مانند اسلواکی، مجارستان و جمهوری چک ضربه خواهد زد؛ زیرا همگی به شدت به نفت خام روسیه متکی هستند و توانایی محدودی برای واردات عرضه جایگزین از طریق دریا دارند. این در حالی است که همچنان جریان عرضه نفت به لهستان و آلمان به قوت خود باقی است.

گروه مول (MOL) مجارستان و اپراتور خط لوله اسلواکی ترانسپترول (Transpetrol) تأیید کردند که جریان عرضه نفت برای چند روز به دلیل پرداخت هزینه‌های ترانزیت متوقف شده است.

گروه مول اعلام کرد برای چند هفته ذخایر نفت دارد و به دنبال راه‌حلی برای این موضوع است. پالایشگاه نفت اسلاونفت (Slovnaft)  متعلق به گروه مول اعلام کرد که در حال رایزنی با اوکراین و شرکای روسیه در مورد پرداخت احتمالی هزینه ترانزیت است.

مجارستان یکی از متکی‌ترین کشورها به نفت روسیه است و دولت آن به شدت در حال لابی‌گری برای معافیت از تحریم‌های گسترده‌تر اتحادیه اروپا علیه مسکو بوده است. مجارستان می‌تواند نفت را از طریق خط لوله آدریا وارد کند که پایانه نفتی Omišalj در کرواسی را به پالایشگاه Duna در مجارستان متصل می‌کند، اما ظرفیت این مسیر محدود است و حمل و نقل آن بسیار گران‌تر از دروژبا است.

گزینه‌های اسلواکی برای واردات نفت جایگزین حتی محدودتر است؛ زیرا مجبور است نفت را از طریق مجارستان وارد کند. شرکت لهستانی اورلن (PKN Orlen) که سهامدار عمده پالایشگاه یونی‌پترول (Unipetrol) در جمهوری چک است، ممکن است از طریق خط لوله Transalpine (TAL) منابع جایگزین را از Trieste در ایتالیا تامین کند.

Jozef Sikela وزیر صنعت جمهوری چک اعلام کرد که شرکت خط لوله MERO جمهوری چک دارای ذخایر نفتی عملیاتی است که می‌تواند حداقل تا نیمه دوم آگوست دوام داشته باشد و دولت در حال حاضر برنامه‌ای برای بهره‌برداری از ذخایر استراتژیک نزدیک به ۹۰ روزه خود ندارد.

شرکت MERO اعلام کرد که انتظار دارد عرضه نفت روسیه از طریق خط لوله دروژبا به جمهوری چک ظرف چند روز از سر گرفته شود.

شرکت ترانس‌نفت روسیه اعلام کرد که در ۲۲ ژوئیه هزینه ترانزیت نفت اوت به اپراتور خط لوله اوکراین UkrTransNafta را پرداخت کرده است. اما پول در ۲۸ ژوئیه برگشت داده شد؛ زیرا پرداخت انجام نشد.

این شرکت گفت که این محموله‌ها از ۴ اوت متوقف شده است. ترانس‌نفت در بیانیه‌ای اعلام کرد که گازپرومبانک که پرداخت را انجام می‌دهد به آن‌ها گفته است که این پول به دلیل محدودیت‌های اتحادیه اروپا بازگردانده شده است.

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا مانع از پرداخت هزینه‌ها می‌شود

به گفته ترانس نفت، بر اساس تحریم‌های جدید، بانک‌های اروپایی به جای اینکه خودشان تصمیم بگیرند که آیا تراکنش را مجاز کنند، باید تأییدیه یک مقام دولتی مربوطه را دریافت کنند. اما تنظیم‌کننده‌های اروپایی هنوز درباره الگوریتم‌های همه بانک‌ها تصمیم نگرفته‌اند که همین امر این معاملات را پیچیده می‌کند. ترانس‌نفت در حال بررسی سیستم‌های پرداخت جایگزین است، اما درخواستی برای اجازه تراکنش ارسال کرده است.

گروه مول و یونی‌پترول خریداران اصلی نفت از طریق خط لوله دروژبا هستند؛ این در حالی است که شرکت‌های لوک اویل (Lukoil)، روس‌نفت (Rosneft) و تات‌نفت (Tatneft) روسیه تامین‌کنندگان اصلی نفت هستند.

روسیه معمولاً ۲۵۰ هزار بشکه در روز از طریق قسمت جنوبی خط لوله دروژبا تامین می‌کند. به گفته تاجران، اگر عرضه نفت به حالت تعلیق باقی بماند، صادرکنندگان نفت روسیه مجبور خواهند بود حجم نفت را به بنادر دریایی هدایت کند.

منبع
Reuters

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا