اخبار

روسیه معادل روسی سوئیفت را به کشورهای سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد کرد

روسیه به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد داده است که سامانه پیام رسانی مالی این کشور موسوم به اس پی اف اس که معادل روسی سوئیفت است، بپیوندند.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از راشاتودی، روسیه به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) پیشنهاد داده است که به سامانه پیام‌رسانی مالی این کشور موسوم به اس پی اف اس (SPFS) که معادل روسی سوئیفت (SWIFT) است، بپیوندند.

ماکسیم رشتنیکوف (Maxim Reshetnikov)، وزیر توسعه اقتصادی روسیه روز سه‌شنبه تاکید کرد که مسکو می‌خواهد حجم تسویه حساب‌ها به ارزهای ملی را افزایش دهد.

وی طی سخنرانی ویدئویی خود به شرکت‌کنندگان در مجمع سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان اعلام کرد که به منظور اطمینان از همکاری بی‌وقفه بین بانک‌هایمان، ما به اعضای سازمان پیشنهاد می‌کنیم به سیستم پیام‌رسانی مالی روسیه (SPFS) بپیوندند.

این وزیر روس خاطرنشان کرد که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید به ارتقای سازگاری کامل سیستم‌های پرداخت ملی و افزایش حجم تسویه حساب‌های متقابل به ارزهای ملی ادامه دهند.

رشتنیکوف گفت: ما در حال حاضر شاهد نتایج مثبت هستیم، به عنوان مثال، یک چهارم مبادلات تجاری بین روسیه و چین به روبل و یوان انجام می‌شود.

سازمان همکاری شانگهای در حال حاضر شامل ۸ کشور از جمله چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، پاکستان و ازبکستان می‌شود. شرکای این سازمان نیز شامل ایران، افغانستان، بلاروس، مغولستان، ارمنستان، آذربایجان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا هستند. این سازمان عمدتاً بر مسائل امنیتی متمرکز است، اما به وظایف توسعه منطقه‌ای نیز می پردازد.

روسیه از زمانی که درپی تحریم‌های غرب علیه این کشور به دلیل جنگ اوکراین، از سوئیفت محروم شده است، فعالانه سیستم پیام‌رسانی مالی داخلی خود را ترویج می‌کند.

هم سوئیفت و هم اس‌پی‌اف‌اس تراکنش های مالی بین بانک‌ها را تسهیل می کنند، اما اس‌پی‌اف‌اس روسیه تا کنون فقط در روسیه استفاده می‌شد، در حالی که سوئیفت یک سیستم بین‌المللی پذیرفته شده است.

منبع
Russia Today

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا