اخبار

وزیر خارجه روسیه: اضافه کردن الزامات جدید به برجام احیای آن را دشوار می‌کند

مسئولیت احیای برجام با ایران، روسیه و چین نیست

وزیر خارجه روسیه توضیحاتی در مورد برجام ارائه کرد و گفت اضافه کردن الزامات جدید به برجام اصلی احیای آن را دشوار می‌کند.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری فارس، سرگئی لاوروف (Sergey Lavrov)، وزیر امور خارجه روسیه با ارائه توضیحاتی در مورد برجام، اظهار کرد: تلاش برای اضافه کردن الزامات جدید به برجام اصلی احیای این توافق هسته‌ای را دشوار می‌کند.

لاوروف بیان کرد: در حال حاضر مسئولیت احیای برجام با ایران، روسیه و چین نیست و طرف‌هایی که این روند را متوقف کرده‌اند باید آن را احیا کنند.

ماه گذشته پایگاه آکسیوس (Axios) به نقل از منابع آگاه مدعی شده بود که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های قبل‌تر با شرکای اروپایی و اسرائیلی درباره نوعی «توافق موقت» با ایران رایزنی کرده است. مقام‌های اسرائیلی، دیپلمات‌های غربی و کارشناسان آمریکایی که از جزئیات طرح آمریکا مطلع هستند، گفته‌اند که طرح مدنظر کاخ سفید شامل رفع برخی تحریم‌ها در ازای توقف بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران خواهد بود.

این در حالی است که مقام‌های دولت آمریکا در چند ماه گذشته بارها مدعی شده‌اند که توافق با ایران بر سر برجام «فعلاً» در دستور کار کاخ سفید نیست.

آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مرداد ماه گذشته در وین برگزار شد اما این گفت‌وگوها از آن زمان به بعد دچار وقفه شده است. تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا