اخبار

حذف ریال از معاملات بورس به چه معناست؟

یکی از اصلاحات ایجاد شده در معاملات بورس، افزایش دامنه نوسان ثبت سفارش از یک ریال به یک تومان و در واقع حذف ریال از معاملات بورس بوده که مورد استقبال فعالان این حوزه قرار گرفته است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از تجارت نیوز، از ابتدای هفته برخی معامله‌گران در ثبت سفارش در خرید یا فروش نمادهای خود دچار مشکل شده بودند، البته نه به علت فنی یا اختلال، بلکه به دلیل تغییر در نحوه سفارش‌گذاری و حذف ریال از معاملات بورس و اصلاح دامنه نوسان سفارش از یک ریال به ۱۰ ریال.

اگر چه هنوز در نمادهای فرابورسی می‌توان با دقت یک ریال سفارش‌ها را به ثبت رساند اما از روز شنبه ثبت سفارش در نمادهای بورسی با نوسان یک تومانی (۱۰ ریالی) امکان‌پذیر است. به عنوان مثال معامله‌گران در نماد فولاد که در معاملات امروز دامنه نوسانی بین ۱۰۹۰۰ و ۱۲۰۴۰ دارد، می‌توانند سفارش‌هایی نظیر ۱۰۹۱۰، ۱۰۹۲۰ را ثبت کنند، در حالی که پیش از این سفارش‌ها یک ریال، یک ریال قابل تغییر بود. هدف سازمان بورس از این اقدام کاهش تعداد سفارش‌های ممکن و در نتیجه کاهش فشار بر سامانه معاملاتی بوده که به نظر می‌رسد در این امر موفق عمل کرده است.

انتظار می‌رود با توجه به بازخورد مثبت فعالان نسبت به این تغییر، مدیریت فرابورس نیز به زودی این تغییر را در دستور کار خود قرار دهد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا