اخبار

به سهامداران عدالت چند سهم از شرکت های استانی واگذار می‌شود؟

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران ضمن اعلام واگذاری شرکت های استانی به سهامداران عدالت ، جزئیات دقیق این واگذاری را توضیح داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا جودکی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران، پیرامون واگذاری شرکت های استانی به سهامداران عدالت توضیح داد: به سهامداران سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی تعداد ۱۲۵ هزار و ۵۱۴ سهم استانی تعلق می‌گیرد.

وی در مورد معاملات سهام عدالت برای کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، گفت: برای این افراد پرتفو سهام عدالتشان به عنوان دارایی شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه قرار می‌گیرد و در عوض این افراد مالک سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه می‌شوند.

جودکی افزود: تاکنون حدود ۱۲ شرکت استانی سهام عدالت نمادشان در تابلوی بورس باز شده و قابل معامله است و حدود ۲۶ شرکت سرمایه گذاری استانی در بورس پذیرش شده‌اند و بقیه نیز تا پایان ماه جاری در بورس پذیرفته می‌شوند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران در پاسخ به این پرسش که یک سهامدار عدالت که روش غیرمستقیم را برگزیده مالک کدام سهام می‌شود، توضیح داد: برای کسانی که ارزش اسمی سهام عدالت آن‌ها ۵۳۲ هزار تومان بود، در واقع پرتفو سهام آن‌ها در ۳۶ شرکت بورسی به شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه منتقل می‌شود و به جای آن هر یک از این افراد مالک تعداد ۱۲۵ هزار و ۵۱۴ سهم از سهام شرکت سرمایه گذاری استان خود می‌شوند و ارزش روز سهام این افراد در تابلوی بورس مشخص است؛ به عنوان مثال اگر هر سهم سرمایه گذاری استانی ۱۳۰ تومان باشد، ضرب در تعداد ۱۲۵ هزار و ۵۱۴ سهم می‌شود و ارزش کل سهام این افراد در روش غیرمستقیم را نشان می‌دهد که این افراد می‌توانند با دریافت کد بورسی، سهام خود در شرکت استانی را از طریق بورس خریداری و یا به فروش برسانند.

محمدرضا جودکی ادامه داد: در حال حاضر در برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که به تازگی در بورس پذیرفته شده‌اند، صف خرید برای سهام آن‌ها وجود دارد، اما در برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری که مدتی از پذیرش و درج نماد آن‌ها در بورس گذشته، صف فروش سهام تشکیل شده است.

به گفته‌ی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران، بهتر است مردم سهام خود را نگه دارند و چه به روش مستقیم و یا غیرمستقیم اقدام به فروش نکنند. با این وجود برخی به علت نیازهای شخصی با آگاهی به این که بورس احتمالا صعودی خواهد شد، سهام خود را به فروش می‌رسانند که این هم مزید بر علت برای ریزش شاخص شده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران در مورد سرنوشت سهام ۱۳ شرکت غیربورسی که در پرتفو سهام عدالت قرار گرفته نیز گفت: طبق تبصره ۱ ماده ۳۴ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ مبنای قیمت‌گذاری، قیمت فروش نقدی سهام در بورس قرار می‌گیرد و از الزامات سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در بند الف گفته است؛ قیمت‌گذاری سهام از طریق بورس باید انجام شود. همچنین در ابلاغیه مقام معظم رهبری که برای مجوز آزادسازی سهام عدالت در ۸ بند منتشر شد، در بند ۲ آمده است؛ قیمت سهام عدالت باید در بورس تعیین شود، بنابراین اصلاً نباید هیچ شرکت غیربورسی به سهام عدالت اختصاص می‌یافت و اکنون که این کار انجام شده، باید دولت به جای آن سهام شرکت‌های دولتی حاضر در بورس را به سهامداران عدالت بدهد.

جودکی در مورد صحبت‌های پیشین برخی مقامات دولتی و سازمان خصوصی‌سازی که گفته بودند دولت سهم جدیدی برای عرضه ندارد، گفت: اما گزارش مرکز پژوهش‌ها این را تأیید نمی‌کند و در حال حاضر دارایی‌های دولت در شرکت‌های بورسی زیاد است و باید دولت جابجا کند و به جای سهام ۱۳ شرکت غیربورسی و یا هلدینگ مربوطه، سهام شرکت‌های حاضر در بورس را به سهامداران عدالت اختصاص دهد تا به قانون عمل شود.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا