اخبار

سیگنال‌های سیاسی مثبت بازار بورس را التیام می‌دهند؟

سفر امروز (۱۵ شهریور) وزیر امور خارجه سوئیس به ایران و انتشار گزارش آژانس انرژی اتمی دو اتفاق سیاسی مهم این هفته هستند که انتظار می‌رود اثرات خوش‌بینانه ای بر بازار بورس و ارز بگذارد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن ارائه گزارش فصلی‌ خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ایران اجازه بازرسی یکی از دو محلی را که در هفته‌ گذشته  بر سر بازرسی آن توافق کرده بود، صادر کرده است.

بر اساس یکی از دو گزارش آژانس انرژی اتمی که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، آژانس از یکی از این دو تاسیسات بازرسی کرده و از آن نمونه‌برداری محیطی انجام داده است. نمونه‌های مذکور در این گزارش اشاره به هدف ردیابی مواد هسته‌ای دارند که محتمل بود در این محل‌ها موجود باشد.

بر طبق گزارش آژانس انرژی اتمی، توافق شده است که بازرسان آژانس در سپتامبر ۲۰۲۰ برای نمونه‌برداری از مرکز دوم نیز دسترسی داشته باشند. در این گزارش ذکر شده است که ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران به تازگی ۵۳۴ کیلوگرم رشد داشته و در حال حاضر کل ذخایز ۲۱۰۵۴ کیلوگرم است که تقریبا برابر با میزان سه ماه گذشته است.

به نظر می‌رسد این خبر کاهش نرخ ارز و طلا و تقویت تقاضا در بازار بورس را موجب شود.

همچنین در خبر مهم دیگری که از سوی خبرگزاری ایسنا گزارش شده، وزیر امور خارجه سوئیس از ۱۵ تا ۱۷ شهریور در چارچوب بزرگداشت «یکصدمین سال حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران» سفری به تهران دارد. اهمیت این خبر نیز در اثر کاهشی آن بر بازار ارز و طلا و تقویت تقاضای بازار بورس است. چراکه بنا بر اعلام بانک مرکزی این اخبار پیرامون مذاکرات میان مقامات ایرانی و سوئیس در رابطه با تسهیل روابط اقتصادی و بانکی و همچنین تسهیل روابط تجاری دو کشور منتشر شده است. طبق گزارش‌های دریافتی، تامین ارز از طریق منابع ارزی سوئیس مهیا شده است و گشایش‌هایی برای تامین کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی در انتظار است.

منبع
تجارت نیوزرویترز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا