اخبار

برنامه افزایش سرمایه بانک ها برای سال ۱۴۰۲ تشریح شد

معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد با اشاره به برنامه افزایش سرمایه بانک ها برای سال ۱۴۰۲، اعلام کرد فروش دارایی‌های مازاد و افزایش سرمایه بانک‌ها، بخش‌های مهم اصلاح ساختار بانک‌ها است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایبنا، سیدعباس حسینی؛ معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد گفت: اصلاح نظام بانکی هم از منظر اصلاح ساختار مالی و هم از این منظر که توان تسهیلات‌دهی به مردم و تولیدکنندگان فراهم شود، جزو سیاست‌های جدی و هدف‌گذاری شده دولت سیزدهم و وزارت اقتصاد بوده است.

فروش دارایی‌های مازاد و افزایش سرمایه بانک‌ها؛ بخش‌های مهم اصلاح ساختار بانک‌ها

حسینی با اشاره به اینکه موضوع اصلاح ساختار بانک‌ها از بدو آغاز به کار دولت شروع شد، اظهار کرد: دو مورد از مهم‌ترین بخش‌های اصلاح ساختار بانک‌ها، فروش دارایی‌های مازاد و افزایش سرمایه آن‌ها است.

وی تصریح کرد: طی ۱۸ ماه فعالیت دولت سیزدهم حدود ۱۵۵ هزار میلیارد تومان در بانک‌های دولتی و بانک‌های خصوصی که مدیریت آن‌ها با دولت است، افزایش سرمایه داده‌ایم و چنین افزایش سرمایه‌ای در این بازه زمانی در طول تاریخ بانکداری ما بی‌نظیر است.

برنامه افزایش سرمایه بانک ها برای سال ۱۴۰۲

حسینی در مورد برنامه افزایش سرمایه بانک ها برای سال ۱۴۰۲، خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده، برای سال جاری هم مجلس شورای اسلامی ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه برای بانک‌های دولتی پیش‌بینی کرده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در قانون بودجه امسال پیش‌بینی‌شده که بانک‌های دولتی می‌توانند از محل فروش اموال مازاد خود افزایش سرمایه بدهند و علاوه بر این می‌توانند در سرمایه‌گذاری‌های جدید وارد شوند که در سال جاری پیگیری خواهد شد.

وی درباره واگذاری اموال مازاد هم توضیح داد: در ۱۸ ماه اخیر حدود ۵۸ هزار میلیارد تومان در بانک‌های خودمان واگذاری داشته‌ایم. برای سال جاری هم هدف‌گذاری بیشتری داریم که با جدیت دنبال خواهیم کرد؛ چرا که هم اصلاح ساختار مالی بانک‌ها است هم تمکین قانون است.

معاون وزیر اقتصاد اظهار امیدواری کرد که با همکاری و همدلی خوبی که بین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی وجود دارد، شاهد اتفاقات خوبی در زمینه بهبود کفایت سرمایه، افزایش سرمایه و تسهیلات‌دهی بانک‌ها به مردم و فعالان اقتصادی باشیم.

حمایت قطعی وزارت اقتصاد از فرصت ۶ ماهه بانک مرکزی به بانک‌های ناتراز

حسینی با اعلام حمایت قطعی از موضع اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه بانک‌های ناتراز تا شهریورماه فرصت اصلاح دارند وگرنه سازوکار انحلال درباره آن‌ها اجرا می‌شود، تاکید کرد: اصلاح بانک‌های ناتراز موضوعی است که از سوی رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم جمهور هدف‌گذاری شده و همه ما در این جهت کار خواهیم کرد.

معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد گفت: هماهنگی و همکاری بین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به‌ عنوان اعضای مؤثر شورای پول و اعتبار به طور کامل وجود دارد تا منویات رهبر انقلاب و تأکید رئیس‌جمهور در سال جاری تحقق پیدا کند و خداوند متعال هم در این زمینه کمک خواهد کرد.

منبع
ایبنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا