اخبار

خبر کشف واکسن کرونا فایزر چه تأثیری بر بازارها داشت؟

به دنبال خبر موفقیت‌آمیز بودن فاز نهایی آزمایش واکسن کرونا فایزر، بازارهای بورس جهانی مثبت شدند و بازار طلا دچار شوک شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، روز گذشته خبر موفقیت‌آمیز بودن فاز نهایی آزمایش واکسن کرونای شرکت فایزر اعلام شد. این فاز با شرکت ۴۳ هزار و پانصد نفر داوطلب در شش کشور مختلف دنیا انجام شد و در پایان بررسی‌ها موفقیت ۹۰ درصدی را کسب کرد.

فایزر این واکسن آزمایشی را با همکاری شرکت بیواِن‌تِک ساخته است. همسو با خوشنودی و استقبال سازمان جهانی بهداشت و سران کشورهای مختلف دنیا از این دستاورد، شاهد بودیم که بازارهای مختلف جهانی به این خبر واکنش مثبت نشان دادند و بورس‌های جهانی مثبت شدند. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌ی مردم برای سرمایه‌گذاری در ابعاد مختلف اقتصادی، از پناهگاه امن خود یعنی طلا خارج شده است.

به این ترتیب طلا که به دنبال افزایش مجدد تعداد بیماران کرونایی در آمریکا و اروپا طی روزهای گذشته و همچنین افزایش احتمال اجرایی شدن بسته‌های حمایتی آماده یک جهش قیمتی بود، با انتشار خبر موفقیت آمیز بودن فاز نهایی واکسن فایزر، روند کاهشی در پیش گرفت.

همچنین بازارهای بورس جهانی نیز با واکنش مثبت و سبزپوشی، به استقبال خبر کشف واکسن کرونا رفتند. بازار نفت نیز بی‌تأثیر نبود و با ثبت آمار مثبت، روند صعودی به خود گرفت.

آلبرت بورلا، مدیرعامل و رئیس فایزر در چارچوب بیانیه‌ای پیرامون موفقیت‌آمیز بودن فاز نهایی این واکسن، نوشت: اولین نتا‌یج از مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شواهدی هستند از اینکه واکسن ما قادر است از کرونا پیشگیری کند.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت فایزر، این شرکت تا‌ پایان سال ۲۰۲۰، پنجاه میلیون و در سال ۲۰۲۱ تا‌ ۳.۱ میلیارد دُز واکسن را به تمام دنیا عرضه خواهد کرد.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا