اخبار

مجلس با دوفوریت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کرد

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز با ۱۴۳ رای موافق، با دوفوریت بررسی لایحه تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کردند.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز، سه‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت ماه با تقاضای بررسی دوفوریت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی با ۱۴۳ رای موافق، ۵۸ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

میثم لطیفی، معاون رئیس‌جمهور ایران و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به لایحه تشکیل وزارت بازرگانی، گفت: یکی از موضوعات و مهم‌ترین مسائل مورد تاکید دولت مردمی از ابتدا توجه به اقتصاد و معیشت مردم بوده است و تشکیل منظم ستاد تنظیم بازار، تقویت دستگاه های نظارتی خصوصا سازمان تعزیرات، تاکید بر نقش آفرینی سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده، تقویت بازرگانی داخلی و خارجی، افزایش تراز بازرگانی و تاکید بر همکاری با همسایگان و کشورهای همسو در همین راستا انجام گرفته است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اظهار کرد: اما آنچه در میدان و کف بازار وجود دارد برازنده ملت شریف نیست؛لذا همواره در دولت و شوراهای مختلف دغدغه به حداقل رساندن آمار تورم بوده است. البته این مسئله امروز نیست و از سال‌های گذشته مورد توجه بوده است.

وی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۷ نیز لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد اما به سرانجام نرسید؛ لذا ما در دولت اعلام آمادگی کردیم که این لایحه مجددا به جریان بیفتد البته به پیشنهاد برخی بزرگان موضوع تشکیل سازمان بازرگانی نیز مطرح شد که به نتیجه نرسید.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: تشکیل سازمان یا وزارت بازرگانی برای دولت تفاوتی ندارد و سفره مردم، مبارزه با فساد و حکمرانی صحیح و عادلانه مهم است و در همین راستا خواستار تجمیع بازرگانی داخلی و خارجی توامان، حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده، نظارت بر بازار و موضوع مربوط به صادرات خارجی و توسعه تجارت در وزارت بازرگانی هستیم تا اختیاراتی که قبلا وزارت کشاورزی و صمت داشته در یک مجموعه متمرکز شود.

لطیفی با بیان اینکه این تمرکز به دولت در تنظیم بازار و قیمت‌گذاری و توزیع عادلانه خدمات کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۰ ادغام دو وزارت‌خانه مطرح شد و از سال ۱۳۹۰ تاکنون ۸ وزیر در این وزارت‌خانه تغییر کردند؛ بنابراین وزارت صمت نتوانسته براساس اهداف موردنظر و در حوزه مدیریت یکپارچه و زنجیره تولید نقش‌آفرینی کند.

معاون رئیس جمهور گفت: طی ۱۲ سال گذشته ساختار وزارت صمت شش مرتبه تغییر کرده و متاسفانه علی‌رغم اینکه هدف یکپارچه‌سازی بوده اما هیچکدام از وزرا نتوانستند آنچه مورد انتظار است را به خوبی راهبری و اجرا کنند.

منبع
خانه ملت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا