اخبار

طرح جدید مجلس برای جبران زیان سهامداران حقیقی به هیئت رئیسه ارائه شد

طرح جدید مجلس برای جبران زیان ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران حقیقی از تخلفات بورسی سال ۹۹، توسط ۴۲ نماینده تدوین و به هیئت رئیسه ارائه شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، ۴۲ نماینده مجلس شورای اسلامی ایران ضمن تدوین طرحی با عنوان «جبران زیان وارده به اشخاص حقیقی ناشی از تخلفات در بازار سهام طی سال ۹۹»، تشویق دولت به حضور مردم در بورس و عدم حمایت از آن‌ها را محکوم کردند. این طرح اکنون به هیئت رئیسه ارائه شده است.

در رونق به وجود آمده برای بازار سهام در سال ۹۹، شاهد هجوم تعداد زیادی از مردم عادی برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام بودیم. پس از سقوط بازار بورس و ریزش‌های پی‌درپی و از بین رفتن سرمایه‌ی سهامداران حقیقی بازار، بسیاری از گزارش‌ها در نهادهای رسمی و اخبار روز، نشان‌دهنده‌ی خروج سرمایه‌ها و فروش سهام توسط برخی از سهامداران عمده‌ بود که به نظر می‌رسد درآمدهایی نجومی برای برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی به همراه داشته است.

طرح جبران زیان وارده به اشخاص حقیقی ناشی از تخلفات در بازار سهام طی سال ۹۹

ماده واحده – وزارت اقتصاد موظف است از طریق هیئت مدیره سازمان بورس ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون نسبت به حسابرسی و بررسی تمامی معاملات انجام گرفته در بورس در سال ۹۹ اقدام کرده و ضمن شناسایی و اعلام کلیه تخلفات انجام شده در معاملات مذکور به مراجع صالح قضائی، میزان درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از تخلفات انجام شده را شناسایی کرده و میزان زیان و ضرر اشخاص حقیقی در معاملات مذکور را تعیین و طی فرآیندی که در آیین‌نامه اجرائی این قانون مشخص می‌شود، به زیان‌دیدگان بازار سرمایه مسترد کند.

تبصره ۱- آیین‌نامه اجرائی این قانون توسط وزارت اقتصاد و با همکاری هیئت مدیره سازمان بورس، با رعایت ملاحظات زیر تهیه می‌شود و ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

۱- میزان درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی در معاملات سال ۹۹ بر اساس بالاترین میزان درآمد بصورت نزولی مشخص شود.

۲- هر یک از تخلفات انجام شده در هر یک از معاملات مشخص و درآمد حاصله هر یک از اشخاص حقوقی و حقیقی در معاملاتی که در آن تخلف شده، مشخص شود.

۳- میزان درآمدهای نامشروع و بلاجهت هر شخص حقیقی و حقوقی ناشی از تخلفات مشخص و بلافاصله مسترد شده و به تناسب میان زیان‌دیدگان از آن معامله تقسیم شود.

تبصره ۲- قوه قضائیه موظف است شعبه ویژه‌ای از محاکم در شهر تهران را به بررسی دعاوی و شکایات ناشی از تخلفات بورسی تخصیص دهد تا پرونده‌های ارجاعی خارج از نوبت و بصورت فوری بررسی شود.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا