اخبار

فاطمی‌امین: رشد صنعت در پاییز ۱۴۰۱ به ۱۱.۶ درصد رسید

وزیر صمت با اشاره به اینکه رشد صنعت در پاییز ۱۴۰۱ به ۱۱.۶ درصد رسید، اعلام کرد: رشد صنعت در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱، هشت درصد بوده که این میزان بیش از ۲ برابر رشد کل اقتصاد کشور است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایرنا، سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم بهره‌برداری از واحد تولیدی شیشه فلوت گروه صنعتی شیشه کاوه در شهرک صنعتی کاویان فریمان، گفت: وضعیت تولید و صنعت در کشور امیدوارکننده شده و نسبت به قبل مراتب بهتری دارد.

فاطمی‌امین با بیان اینکه رشد صنعت در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱، هشت درصد بوده که این میزان بیش از ۲ برابر رشد کل اقتصاد کشور است، اظهار کرد: در واقع رشد اقتصاد کشور تا پایان پاییز ۱۴۰۱ ، ۳.۷ درصد بود و این موضوع از این جهت قابل اهمیت است که بخش صنعت پیشران اقتصاد کشور بوده و نویدبخش حرکت و رشد در همه بخش های اقتصادی است.

رشد ۲۸ درصدی سرمایه‌گذاری در بخش تولید

وی با اشاره به اینکه رشد بخش معدن در تابستان ۱۴۰۰ منهای نیم درصد بود، درحالی که رشد بخش معدن در پاییز سال ۱۴۰۱ به ۲ درصد رسید، بیان کرد: در پاییز ۱۴۰۱، رشد سرمایه‌گذاری در بخش تولید ۲۸ درصد افزایش داشت که در ۱۰ سال گذشته بی‌نظیر بوده است و در ۹ ماهه سال گذشته رشد سرمایه‌گذاری در بخش ماشین‌آلات ۲۰ درصد بوده است.

این وزیر دولت سیزدهم در مجموع وضعیت تولید صنعتی و معدنی را در سال ۱۴۰۱ فزاینده و با بهبودی در همه شاخص‌ها ذکر و عنوان کرد: بسیاری از واحدهای صنعتی در سال گذشته رشد تولید داشته‌اند و بسیاری از واحدهای تعطیل، احیا شدند؛ به طوری که در استان خراسان رضوی پارسال ۱۵۰ واحد تعطیل به چرخه تولید بازگشته‌اند.

وی ادامه داد: رشد تولید نشان‌دهنده یک رونق است و خوشبختانه اشتغال صنعتی در پاییز سال ۱۴۰۱ به بیش از هشت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید که عددی قابل توجه به شمار می‌رود.

نرخ تورم مصرف‌کننده و تولیدکننده جدا از هم است | سمت و سوی خوب بخش اقتصادی

فاطمی‌امین با اشاره به اینکه تورم مصرف‌کننده جدا از تورم تولیدکننده است، گفت: تورم تولیدکننده در شهریور سال ۱۴۰۰، ۸۰ درصد بود اما نرخ تورم مصرف‌کننده در این بخش در اسفند پارسال به ۳۰ درصد رسید.

وی افزود: با این حال، ما تورم را در مواد اولیه بخش تولید انکار نمی‌کنیم اما بخش اقتصادی سمت و سوی خوبی گرفته است که امیدواریم این روند ادامه یابد.

رشد اکتشاف در محدوده‌های معدنی

فاطمی‌امین گفت: اکتشاف در محدوده‌های معدنی با رشد قابل توجهی همراه بوده است؛ به طوری که در مجموع پارسال صدور مجوزهای زیست محیطی و منابع طبیعی برای اکتشافات معدنی در کل کشور از هفت درصد سال ۱۴۰۰ به ۳۰ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید.

ورود واحد صنعتی به عرصه ماشین‌سازی، نشان‌دهنده بلوغ آن است

وزیر صمت ورود واحد صنعتی به عرصه ماشین‌سازی را نشان‌دهنده بلوغ و توانمندی آن دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه گروه صنعتی شیشه کاوه وارد عرصه ماشین‌سازی و ساخت ماشین‌آلات مورد نیاز خود شده که نشان‌دهنده بلوغ این واحد است.

وی اضافه کرد: هرچند تکمیل زنجیره سیلیس حایز اهمیت است اما زنجیره بهتر و توانمندتری از آن به نام زنجیره سیلیکون وجود دارد که بهتر است که گروه صنعتی شیشه کاوه به این زنجیره توجه بیشتری داشته باشد.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا