اخبار

طرح استیضاح وزیر صمت به طور قطع فردا در مجلس بررسی می‌شود

از رئیس جمهور برای حضور در جلسه استیضاح وزیر صمت دعوت شده است

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد طرح استیضاح وزیر صمت به طور قطع فردا در مجلس بررسی می‌شود و از رئیس جمهور برای حضور در این جلسه دعوت شده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از قطعیت بررسی طرح استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صمت خبر داد و گفت: برای حضور در جلسه استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت روز یکشنبه، ۱۰ اردیبهشت ماه از رئیس جمهور دعوت شده است و این جلسه براساس آیین‌نامه داخلی مجلس فردا برگزار می‌شود.

موسوی اظهار کرد: براساس تشریفات قانونی برای حضور در جلسه استیضاح وزیر صمت، از رئیس جمهور دعوت شده است اما حضور یا عدم حضور ایشان منوط به تصمیم شخصی است و تا این لحظه درباره حضور رئیس جمهور به مجلس توسط دولت اطلاع‌رسانی نشده است؛ اما حق قانونی رئیس جمهور است که در جلسه حضور پیدا کند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور فردا می‌تواند در جلسه استیضاح شرکت کند و به مدت یک ساعت در دفاع از وزیر فرصت سخنرانی دارد.

در صورت طولانی شدن روند استیضاح، صحن علی دو شیفت می‌شود

نماینده مردم تهران در مجلس درباره اینکه آیا احتمال دارد جلسه استیضاح به صورت دو شیفت برگزار شود، خاطرنشان کرد: تا این لحظه برنامه‌ای برای برگزاری جلسه یکشنبه صحن مجلس در دو شیفت اتخاذ نشده است؛ هرچند که در صورت طولانی شدن روند استیضاح، صحن علنی مجلس به صورت دو شیفت برگزار می‌شود.

در جلسه ۲۸ فروردین ماه مجلس شورای اسلامی، طرح استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه کمیسیون صنایع و معادن که به امضای ۴۰ تن از نمایندگان رسیده بود، اعلام وصول شد. طبق ماده ۲۲۳ آیین‌نامه داخلی مجلس، وزیر صمت حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز موظف به حضور در مجلس و ارائه توضیحات در جلسه علنی است.

این در حالی است که امروز سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از ارائه درخواست دولت به هیئت رئیسه مجلس برای به تعویق انداختن جلسه استیضاح وزیر صمت از یکشنبه، ۱۰ اردیبهشت به سه‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت ماه هفته جاری خبر داده بود.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرده بود که هیئت رئیسه مجلس پیشنهاد دولت را برای به تعویق انداختن جلسه استیضاح وزیر صمت ملاحظه و بررسی خواهد کرد. اما اگر تغییری در این زمان ایجاد شود، امکان وجود شبهه علیه مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا