اخبار

تأکید وزیر اقتصاد بر عرضه اولیه ستاره خلیج‌ فارس در بورس

وزیر اقتصاد ضمن اشاره به قصد دولت بر عرضه‌ی صندوق داراسوم، به برنامه‌های دولت برای عرضه اولیه ستاره خلیج‌ فارس در بورس نیز اشاره کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه‌ی امروز (۱۶ مهر) هیئت دولت درباره عرضه اولیه ستاره خلیج‌ فارس به خبرنگاران گفت: امروز بحث ورود شرکت ستاره خلیج فارس به بورس مطرح است و تصمیم داریم باقی مانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات را در قالب صندوق داراسوم عرضه کنیم.

وی افزود: دولت با عرضه‌های اولیه و سهام شناور، سعی می‌کند بازار بورس را تقویت کند؛ یعنی تلاش می‌کند شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ مقیاسی که دارای شاخص‌های مناسبی هستند را وارد بازار کند.

دژپسند در همین راستا ضمن اشاره به سیاست‌های محوری دولت مبنی بر حمایت بنیادین از بورس نیز توضیح داد: حمایتی که دولت از بازار سرمایه می‌کند، حمایت بنیادین است و اقدامات انجام گرفته در این راستا مدرن‌سازی بورس، افزایش عمق بورس و مواردی از این دست است.

وی همچنین به دنبال توضیح سیاست‌های کلی دولت در قبال بورس، به اقداماتی نظیر سامان‌دهی وضعیت بازارگردانی و الزام بنگاه‌ها به بازارگردانی، مدرن‌سازی بورس و افزایش عمق بورس در جهت ایجاد ثبات در بازار سهام هم اشاره کرد.

پیش‌تر، محمدعلی دادور، مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، در زمینه عرضه اولیه ستاره خلیج فارس در بورس ضمن اشاره به ضرورت تبدیل بدهی‌های ارزی به ریالی این شرکت به عنوان پیش‌زمینه‌ی ورود به بازار بورس، از هماهنگی‌ها با بانک مرکزی در جهت این اقدام خبر داده بود.

محمدعلی دادور با در نظر گرفتن شرایط فعلی پیش‌زمینه‌های ورود ستاره خلیج فارس به بورس، شرایط کلی حاکم بر بازار بورس و نوسانات نرخ ارز تا انتخابات آمریکا، زمان عرضه اولیه این شرکت در خوش‌بینانه‌ترین حالت را ۴۵ روز عنوان کرد.

پیش‌بینی می‌شود عرضه‌ی اولیه این شرکت که پتانسیل بالا و تأثیر مطلوب بر نمادهای پالایشی را به همراه دارد، در شرایط ثبیت تعادل بازار و بازگشت سهم‌ها به سقف قبلی خود صورت پذیرد.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا