اخبار

معاملات سهامداران بزرگ از بازار معاملات خرد جدا می‌شود

طبق اعلام مدیرعامل بورس تهران با تصویب طرح جداسازی بازارهای معاملاتی یا مارکت ایمپکت به زودی معاملات سهامداران بزرگ از بازار معاملات خرد جدا می‌شود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران خبر از تصویب طرح جداسازی بازارهای معاملاتی یا مارکت ایمپکت داد. با تصویب این طرح معاملات سهامداران بزرگ از بازار معاملات خرد جدا می‌شود. هدف از این طرح جلوگیری از تاثیر رفتار معاملاتی سهامداران بزرگ بر خردها عنوان شده است. در طرح جداسازی بازارهای معاملاتی حدنصاب تفکیک معاملات نهادها در دو بازار عادی و بلوکی به صورت ادواری بازبینی می‌شود و طی بازه های زمانی مشخص، اثر بخشی این ساز و کار ارتقاء خواهد یافت.

در همین رابطه علی صحرایی، مدیر عامل بورس تهران در توییتر اعلام کرد: طرح جداسازی بازارهای معاملاتی در بورس تهران نهایی شد و به زودی با همکاری سایر ارکان بازار سرمایه به صورت یکپارچه اجرا می شود. هدف این طرح جلوگیری از تاثیر رفتار معاملاتی سهامداران بزرگ بر سهامداران خرد است.

قبلاً هم محمود گودرزی، معاون بازار شرکت بورس عنوان کرده بود: طرحی تحت عنوان مارکت ایمپکت یا اثر بازار مطرح شد که هیات مدیره بورس تهران با کلیات آن موافقت کرده است. مارکت ایمپکت به دنبال این است حد نصابی را برای هر نماد تعیین کند و بر اساس تاریخچه هر سهم، اجازه ندهد خریداران و فروشندگان بالاتر از حد نصاب مشخصی معامله کنند. به عنوان مثال اگر حد نصاب سهام یک شرکت ۱۵ میلیون سهم باشد هر شخصی بخواهد بالاتر از ۱۵ میلیون سهم معامله کند باید در بازار بلوک یا بازار دارک معاملات را انجام دهد.

معاون بازار شرکت بورس همچنین گفت: این طرح سابقه جهانی دارد و در دنیا بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد از معاملات دارک انجام می شود و این حد نصاب ها هم در بورس های معتبر دنیا وجود دارد. گرچه هیچ طرحی کاملا بدون عیب و نقص نیست اما این طرح بسیار مفید است و به نظر می رسد می تواند به روند معاملات سهام کمک کند تا تحت تاثیر معاملات بزرگان بازار قرار نگیرد و حدود ۵ تا ۱۰ درصد از معاملات بازار به بازار بلوک منتقل می شود که جزییات آن از طریق منابع رسمی بعد از تصویب در سازمان بورس ، اعلام خواهد شد.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا