اخبار

آخرین جزئیات واریز منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه | تزریق نقدینگی به صندوق تثبیت از بودجه حذف شد

مدیر صندوق تثبیت بازار سرمایه آخرین جزئیات واریز منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، اعلام کرد از پنج هزار میلیارد تومان فقط دو همت به این صندوق واریز شده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایرنا، حبیب‌رضا حدادی‌سیاهکلی، مدیر صندوق تثبیت بازار سرمایه ضمن اشاره به آخرین جزئیات واریزی ها از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، گفت: واریز منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه که از مدت‌ها قبل قرار بود در زمان مقرر انجام شود، صورت نگرفته است.

حدادی‌سیاهکلی با اعلام اینکه در چند وقت گذشته صحبت‌هایی با وزیر اقتصاد انجام شده و برنامه‌هایی برای واریز منابع به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: قرار بر این است تا تعهدات صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت از محل برخی مطالبات صندوق توسعه ملی از دولت واریز شود.

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه بیان کرد: صندوق توسعه ملی مازاد بر ایفای تعهدات خود، قدم‌های مثبت دیگری را به نفع بازار سرمایه برداشته که در این راستا در برخی مواقع مستقیما به بازار سهام ورود و منابعی را به این بازار تزریق کرد.

وی با بیان اینکه با وجود این اقدامات، اما تاکنون تعهدات صندوق توسعه ملی به طور کامل انجام نشده است، خاطرنشان کرد: صندوق توسعه ملی باید این پول را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند؛ زیرا بدون این پول نمی‌توان در مواقع حساس به بازار ورود و از هیجانات کاذب جلوگیری کرد.

حدادی‌سیاهکلی تاکید کرد: به طور معمول باید بدنه کارشناسی دولت در حمایت از سهامدار خرد با قدرت وارد عمل شود و پیگیری‌های لازم در خصوص این واریزی‌ها را در دستور کار قرار دهد.

تزریق نقدینگی به صندوق تثبیت بازار سرمایه از بودجه ۱۴۰۲ حذف شد

وی افزود: تزریق نقدینگی به صندوق تثبیت بازار سرمایه از بودجه ۱۴۰۲ حذف شد و طبق لایحه بودجه دیگر منابعی به این صندوق تخصیص پیدا نکرد.

مدیر صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: صندوق تثبیت بازار سرمایه باید به عنوان بازویی قوی در بازار حضور داشته باشد تا بتواند نوسانات شدید ایجاد شده در بازار را تحت تاثیر تغییر عوامل غیراقتصادی کنترل کند.

به عقیده وی، با توجه به وجود چنین مسائلی بهتر است تعهدات صندوق توسعه ملی در خصوص واریزی‌ها به صندوق تثبیت بازار سرمایه ایفا شود.

صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت بازار سرمایه به دنبال حمایت از بازار هستند

حدادی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی و با توجه به وضعیت خوب بازار برخی از مسئولان چنین تصوری داشتند که صندوق تثبیت بازار سرمایه نیازی به نقدینگی ندارد.

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه اظهار کرد: در همه کشورها به خصوص کشورهای پیشرفته برخی از ارگان دولتی، حامی بازار در شرایط سخت هستند. اکنون در ایران دو صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت بازار سرمایه به دنبال حمایت از بازار هستند.

ظرفیت فعلی صندوق توسعه بازار، همسو با صندوق تثبیت بازار سرمایه است

وی تاکید کرد: ظرفیت فعلی صندوق توسعه بازار، همسو با صندوق تثبیت بازار سرمایه است و هماهنگ با یکدیگر بازار را از نوسانات شدید نجات می‌دهند. اما برای آنکه این صندوق‌ها بتوانند به عنوان بازوی محکم حمایتی در بازار فعال باشند، بهتر است مسئولان تکالیف قانونی خود را انجام دهند.

آبان ۱۴۰۱؛ آخرین تاریخ واریز صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

حدادی با تاکید بر اینکه اکنون کشور در وضعیتی قرار دارد که باید تخصیص بودجه‌ها براساس اولویت دولت به درستی انجام شود، گفت: اکنون رقم واریزی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه با چند ماه گذشته هیچ فرقی نکرده است و آخرین واریزی مربوط به آبان ۱۴۰۱ بود.

به گفته رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه، دولت وعده‌ای را مبنی بر واریز پنج هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه داده بود که از این میزان دو همت به این صندوق واریز شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صندوق تثبیت بازار سرمایه در فروردین ماه حمایتی از بازار داشت یا خیر، گفت: زمانی که بازار در وضعیت خوبی قرار دارد باید سهم وارد بازار کرد. این سهام در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که به دنبال سرمایه‌گذاری در این بازار هستند.

حدادی اظهار کرد: تا جایی که مقدور بود به بهبود وضعیت بازار کمک کردیم و عطش بازار را از طریق تزریق سهام به بازار برطرف کردیم تا دیگر روزهای تلخ سال‌های گذشته را تجربه نکنیم و سهام شرکت‌ها بیشتر از ارزش ذاتی خود رشد نکنند.

ورود به موقع صندوق‌های توسعه و تثبیت به بازار سبب کاهش نوسانات معاملات بورس می‌شود

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه تاکید کرد: ورود به موقع دو صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت بازار سرمایه به بازار باعث کاهش نوسانات شدید معاملات بورس و خط‌دهی درست به این بازار خواهد شد.

نقدینگی موجود در بازار وضعیت بدی ندارد

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه صندوق توسعه ملی طبق تعهدات رقم مورد توافق را واریز نکرده است اما به دلیل وجود وضعیت مثبت در بازار، نقدینگی موجود در بازار در موقعیت بدی قرار ندارد.

میزان پرداختی صندوق توسعه ملی در سال گذشته ناقص است

حدادی با تاکید بر آخرین جزئیات واریزی ها از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، اظهار کرد: صندوق توسعه ملی موظف بود که تا پایان سال ۱۴۰۱ رقمی معادل هفت هزار میلیارد تومان را به صندوق تثبیت واریز کند؛ اما از این رقم مبلغ سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان را پرداخت کرد و سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر باقی مانده است.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا