اخبار

امکان حضور سهامداران روش مستقیم سهام عدالت در مجمع ۳۶ شرکت فراهم شد

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس از امکان حضور سهامداران روش مستقیم سهام عدالت در مجمع ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر خبر داد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری فارس، محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس ضمن اشاره به امکان حضور سهامداران عدالت روش مستقیم در مجمع شرکت‌ها، گفت: در حال حاضر حدود ۱۹ میلیون نفر از سهامداران عدالت، روش مستقیم و ۳۰ میلیون نفر نیز روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند.

انصاری مهیاری با بیان اینکه در روش غیرمستقیم، سهامداران به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و دستگاه‌های اجرایی وکالت داده‌اند که در مجامع حاضر شوند و تصمیم‌های لازم را بگیرند، اظهار کرد: در روش مستقیم، مدیریت سهام بر عهده خود افراد است و در مجامع سالیانه شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت شرکت می‌کنند.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس با اشاره به اینکه ۳۶ شرکت حاضر در بازار سرمایه، در پرتفوی سهام عدالت روش مستقیم حضور دارند، بیان کرد: در واقع سهامداران روش مستقیم از طریق سامانه سهام عدالت می‌توانند که میزان سهام خود را در هریک از این شرکت‌ها ببینند. این افراد هم مانند سایر سهامداران عادی در آن شرکت‌ها از حق حضور در مجامع سالیانه برخوردار هستند و امکان اعمال رأی، نظر و مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها را دارند.

حضور ولی و یا وکیل سهامداران روش مستقیم زیر سن قانونی در مجمع

انصاری با بیان اینکه افرادی که هنوز زیر سن قانونی قرار دارند، اما روش مستقیم مدیریت را برگزیده‌اند، از طریق ولی و یا وکیل می‌توانند اعمال رأی در مجامع داشته باشند، اضافه کرد: تاکنون سود سالیانه مصوب مجمع شرکت‌ها به صورت  متمرکز از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب ذینفعان واریز می‌شد.

وی بیان کرد: برای دوره فعلی، با توجه به اینکه مجامع شرکت‌ها کامل برگزار نشده، هنوز در خصوص اینکه آیا این سودها مستقیم به حساب خود سهامداران عدالت روش مستقیم واریز شود و یا اینکه از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار به سهامداران پرداخت شود، تصمیم‌گیری نشده است.

مدیر ناشران سازمان بورس ضمن اشاره به پرداخت سود سهامداران روش غیرمستقیم، تصریح کرد: در مورد سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت در روش غیرمستقیم، این سودها به حساب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واریز می‌شود و سود آن شرکت‌ها از طریق شرکت سپرده‌گذاری به حساب سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واریز می‌شود.

انصاری در مورد اینکه آیا سهام عدالت در روش مستقیم در پرتفوی افراد قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: هر یک از مشمولین سهام عدالت دارای دو پرتفو هستند. البته این سهام در سامانه سهام عدالت به آدرس samanese.ir قابل رؤیت است، اما در پرتفوی معمولی سهام افراد فعلا قابل مشاهده نیست.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا