اخبار

کارگروه مشترک بانکی میان ایران و پاکستان تشکیل می‌شود | ایجاد پیام رسان غیرسوئیفتی میان ایران و پاکستان

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی پاکستان با اشاره به آمادگی ایران برای اتصال کارت های بانکی با پاکستان، اعلام کرد کارگروه مشترک بانکی میان ایران و پاکستان تشکیل شود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با جمیل احمد (Jameel Ahmad)، رئیس کل بانک مرکزی پاکستان با بیان اینکه در فرصت پیش آمده امیدواریم روابط بین بانکی را توسعه دهیم، گفت: از زحمات شما در ریاست دوره‌ای اتحادیه پایاپای آسیایی (ACU) کمال تشکر و قدردانی را داریم، ضمن آنکه در حال حاضر طرح‌ها و پروژه‌هایی وجود دارد که لازم است در دوره اخیر اجلاس پیگیری و عملیاتی شود.

فرزین با تاکید بر پایاپای سازی با استفاده از ظرفیت  ACU خواستار ایجاد یک کانال بانکی با پاکستان در این زمینه شد و اظهار کرد: در این خصوص قبلاً با بانک‌های پاکستانی مذاکراتی انجام شده است و این بانک‌ها از موضوع  ایجاد کانال بانکی طرفین استقبال کرده‌اند البته نقش بانک مرکزی پاکستان در عملیاتی‌سازی این امر بسیار ضروری و لازم است.

رئیس دوره‌ای جدید پنجاه و یکمین اتحادیه اجلاس پایاپایی آسیایی با تاکید بر اهمیت به‌سزای ایجاد و به کارگیری پیام‌رسان مالی غیرسوئیفتی در روابط بین بانکی، بیان کرد: پیام‌رسان‌های مالی ایجاد شده توسط ایران می‌تواند جایگزین سوئیفت شود و کمک شایانی به تبادلات پیام‌های مالی و بانکی دو کشور کند.

آمادگی ایران برای اتصال کارت های بانکی با پاکستان

این مقام ارشد بانک مرکزی با بیان اینکه موضوع پرداخت‌های کارتی بانکی نیز برای طرفین حائز اهمیت است، گفت: پرداخت‌های کارتی برای تجار ایرانی در پاکستان و زوار پاکستانی در ایران بسیار کاربردی و مورد نیاز است؛ بر این اساس ایران آمادگی دارد در یک برنامه مدون زیرساخت‌های اتصال کارت‌های بانکی طرفین را بهم متصل کند.

تشکیل کارگروه مشترک بانکی ایران و پاکستان

فرزین با اشاره عضویت ایران و پاکستان در نهادهای بانکی بین‌المللی مشترک از جمله اتحادیه پایاپای آسیایی، اکو، گروه مشترک بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول خواستار توسعه روابط بیشتر بانک‌های طرفین و تشکیل کارگروهی به ریاست معاونین بانک‌های مرکزی دو کشور شد و گفت: کمیته مشترک بانکی با توجه به همسایگی ایران و پاکستان و مشابهات فرهنگی و دینی یک امر لازم و مورد توجه است.

ایجاد پیام رسان غیرسوئیفتی میان ایران و پاکستان

جمیل احمد، رئیس کل بانک مرکزی پاکستان نیز با استقبال از توسعه روابط بانکی طرفین از ایجاد پیام رسان غیرسوئیفتی میان ایران و پاکستان، اتصال کارت‌های بانکی دو کشور و تجارت تهاتری در قالب ظرفیت‌های اتحادیه پایاپای آسیایی، گفت: برای پیشرفت توسعه روابط بانکی آمادگی داریم با معرفی نماینده و ایجاد کارگروه مشترک زمینه‎‌های تعمیق روابط بانکی را فراهم آوریم.

منبع
بانک مرکزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا