اخبار

صدور مجوز واردات با رمزارزها منتظر تایید نهایی وزارت اقتصاد است

رئیس سازمان توسعه تجارت از صدور مجوز واردات با رمزارزها توسط بانک مرکزی خبر داد و اعلام کرد که وزارت اقتصاد باید تایید نهایی را بدهد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایبنا، علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: فرآیند و بستری برپایه بلاکچین تعریف شد تا هم مباحث B2B را پوشش دهد و هم پلتفرم‌های ایرانی با کشور‌های اطراف ارتباط برقرار کند تا بر پایه رمز ارز قابلیت مبادله داشته باشد.

پیمان‌پاک اظهار کرد: این امر نیازمند یک سامانه بود؛ چرا که سیستمی که براساس آن صادرکننده رمز ارز بگیرد و به واردکننده منتقل کند، به فرآیند‌های فنی نیاز دارد و مهم‌تر از آن اینکه باید به سامانه جامع تجارت و سامانه‌های تخصیص ارز بانک مرکزی هم متصل باشد.

وی ادامه داد: با کمک اتاق بازرگانی این سامانه را تعریف و طراحی کردیم که اوایل زمستان سال گذشته نیز نهایی و بر بستر‌های مرتبط نیز منطبق شد. مشکلی که داشتیم موضوع حساب واسط ریالی بود که تعیین تکلیف و این حساب واسط طراحی شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر صدور مجوز واردات با رمزارزها و اینکه فقط منتظر تایید نهایی وزارت اقتصاد هستیم، گفت: بنا این بود که اواخر پاییز سال گذشته واردات با استفاده از رمزارز اجرایی شود، اما راه‌اندازی سامانه و سازوکار قانونی، عملیاتی شدن آن را به تعویق انداخت. ضمن اینکه با تغییرات در بانک مرکزی مواجه بودیم، اما در حال حاضر کار تقریبا تمام است و به زودی این فرآیند عملیاتی خواهد شد.

سامانه واردات رمزارزها امسال اجرایی می‌شود

معاون وزیر صمت بیان کرد: براساس آمار و اطلاعات وزارت صمت و بانک مرکزی، برخی از واحد‌های تولیدکننده رمزارز مجاز در داخل کشور، واردات در ازای رمزارز را خودشان انجام دادند که البته عدد بالایی نیست و در حد چند ده میلیون دلار است؛ اما بر این اساس فرآیند کار را آزمایش کردیم که عمومیت موضوع و راه‌اندازی سامانه آن از امسال اجرایی خواهد شد.

برگزاری ایران اکسپو ۲۰۲۳

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به برگزاری ایران اکسپو ۲۰۲۳ گفت: علاوه بر برنامه‌هایی که در حوزه استفاده از رمزارز در واردات، اجرای برخی اقداماتی که در دوسال گذشته دنبال شده بود مانند تجارت آزاد اوراسیا، تعرفه ترجیحی در اندوزی و ایجاد زیرساخت‌ها و برقراری خطوط حمل و نقل جدید در بازار‌های جدید در سال جاری دنبال می‌کنیم؛ یک اتفاق بزرگ هم به زودی رقم خواهد خورد و آن هم برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (ایران اکسپو ۲۰۲۳) است.

وی ادامه داد: اواخر اردیبهشت ماه تمامی توانمندی و قابلیت‌های صادراتی کشور در یک رویداد در معرض بازدید تجار و فعالان اقتصادی و مقامات ۵۰ کشور هدف قرار می‌گیرد.

پیمان‌پاک اظهار کرد: از ۵۰ کشور معتبر و شرکای اقتصادی ایران هم از مقامات مرتبط با حوزه تجارت و صنعت و هم اتاق‌های بازرگانی دعوت شده‌اند تا یک رویداد ملی و تاریخی برای کشور را رقم بزنیم.

وی اضافه کرد: در این رویداد شاهد توافقات و قرارداد‌های خوبی در حوزه تجارت خواهیم بود و سازمان توسعه تجارت نیز به دنبال این است که اقداماتی مانند این رویداد که می‌تواند جهش جدی در صادرات ایجاد کند را بیش از پیش در دستور کار قرار دهد.

منبع
ایبنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا