اخبار

جواب ایران درباره پیش نویس احیای برجام تا ساعت ۱۲ امشب به اروپا ارسال می‌شود

امیرعبداللهیان: اگر واکنش آمریکا با واقع بینی و انعطاف باشد توافق رخ می‌دهد | درباره سه موضوع با آمریکا در حال تبادل پیام هستیم

وزیر امور خارجه ایران در جدیدترین اظهارات خود اعلام کرد که جواب ایران درباره پیش نویس احیای برجام تا ساعت ۱۲ امشب به اروپا ارسال می‌شود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه تبریک روز خبرنگار، در رابطه با برجام و آخرین وضعیت بررسی متن پیش نویس احیای آن توضیح داد. در همین رابطه امیرعبداللهیان تصریح کرد که جواب ایران درباره پیش نویس احیای برجام تا ساعت ۱۲ امشب به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌شود. وی همچنین در توضیحاتی تکمیلی گفت: درباره سه موضوع با آمریکا در حال تبادل پیام هستیم و طی روزهای آینده آخرین نظرات خود را اعلام می‌کنیم. به آمریکا گفتیم اگر نظرات ما روی این سه موضوع که نظرات منطقی است رعایت شود، آمادگی داریم وارد مرحله اعلام توافق بشویم و نشست جمع بندی را برگزار کنیم.

شاید در شروع پایان توافق هستیم

وزیر خارجه گفت: الان در نقطه‌ای هستیم که شاید در شروع پایان توافق هستیم، ولی اینکه شروع پایان توافق چقدر می‌توماند زمان ببرد بستگی به طرف آمریکایی دراد. آنچه بین ما و سه کشور اروپایی و چین و روسیه باید انجام شود انجام شده است. در مذاکرات اخیر وین پیشرفت‌هایی را داشتیم و به طرف آمریکایی از قبل گفتیم. واسطه رسمی ما در سطح مذاکره کنندگان ارشد مورا هست و رئیس مورا بورل هست و بورل شاید تا سه ماه پیش کمتر خودش مستقیم وارد موضوع می‌شد، ولی از زمانی که به تهران آمد به صورت مستقیم وارد طراحی‌ها و ارائه متن شده است. ما موافق نبودیم که هماهنگ کننده متن بدهد. گفتند ما پستچی نیستیم که پاکت شما را به آمریکا بدهیم و برگردانیم. بورل تا الان دو متن داده است و تلفیقی از ایده‌های طرف‌های مقابل است.

وی گفت: متنی که ما داریم ممکن است بخشی از ایرادات برجام در آن باشد. تیم با نگاه به این‌که می‌خواهیم توافق انجام شود اعزام شده است و صرفنظر از نگاه فردی من یا دیگران، تصمیم کشور این است که چنانچه خطوط قررمز ما رعایت و منافع ما تامین شود توافق را را می‌خواهییم. یکی از دلایلی که تا الان طولانی شده به این خاطر است که نمی‌خواهیم از خطوط قرمز عبور کنیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: وزیر خارجه قطر، عمان، قطر، فرانسه و … پیام‌هایی میبرندو می‌آورند. آمریکایی‌ها می‌خواهند در مذاکرات مشکلات خود را بزرگ کنند. همیشه یک ادبیات نخ نما دارند ما نمی‌خواهیم از خطوط قرمز خود عبور کنیم نمی‌خواهیم توافقی را به نتیجه برسانیم کمه بعد از دو سه ماه بگوییم توافق انجام شد، ولی روی زمین هیچ اتفاقی رخ نداد. در چانه‌زنی‌ها اگر قرار باشد روی کاغذ توافقی انجام شود و مردم حس نکنند در زندگی‌شان تاثیر بگذارد چه رخ داده است. خود را معطل توافق نکردیم و دولت برنامه اقتصادی را با جدیت دنبال می‌کند. ما در وزارت خارجه خود را متعهد می‌دانیم ماموریتی که به ما واگذار شده به توافق برسانیم

تبادل پیام با آمریکا درباره سه موضوع | ارسال جمع‌بندی نهایی به اروپا تا ساعت ۱۲ امشب

درباره سه موضوع با آمریکا در حال تبادل پیام هستیم و طی روز‌های آینده آخرین نظرات خود را اعلام می‌کنیم به آمریکا گفتیم اگر نظرات ما روی این سه موضوع که نظرات منطقی است رعایت شود آمادگی داریم وارد مرحله اعلام توافق بشویم و نشست جمع بندی را برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به صراحت به آمریکا گفتیم که گفته در آستانه انتخابات هستیم و مشکل بنزین داریم حتما طرف آمریکایی باید انعطاف نشان دهد. ما در همه مراحل مذاکرات در موضوعاتی که می‌توانستیم انعطاف نشان دهیم نشان دادیم. آمریکا به خوبی می‌داند چقدر انعطاف نشان دادیم الان نوبت انعطاف طرف آمریکایی است. طرف آمریکایی در مذاکرات اخیر وین در حد نسبی در دو موضوع انعطاف شفاهی خود را بیان کرده و باید کتبی باشد و در موضوع سوم و تضمین‌ها باید انعطاف آمریکا را داشته باشیم اگر آمریکا انعطاف را نشان دهد در روز‌های آینده به نقطه توافق می‌رسیم. آن‌ها از پلان بی صحبت می‌کنند، ولی ما هم پلان بی خود را داریم. این موضوع باید از طریق مذاکرات به نتیجه برسد.

وزیر خارجه اعلام کرد: تا ۱۲ امشب آخرین جمع بندی خود را به صورت مکتوب به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌دهیم اگر واکنش آمریکا با واقع بینی و انعطاف باشد توافق رخ می‌دهد و اگر آمریکا انعطاف نشان ندهد باید بیشتر گفتگو کنیم.

منبع
انتخاب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا