اخبار

گزارش نظارتی بورس در راه مجلس

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از رسیدگی به گزارش نظارتی بورس به طور مفصل در صحن مجلس خبر داد. این گزارش درباره­ فرصت‌ها و تهدیدهای بورسی از ابتدای سال ۹۹ است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، شاخص کل بورس در ۱۵ روز کاری اخیر (۲۰ مرداد ماه تا ۱۱ شهریور ماه) با بیش از ۳۹۵ هزار واحد افت همراه بوده است که این مقدار معادل ۲۳ درصد افت است.

با در نظر گرفتن افت ذکر شده، از ابتدای سال جاری شاخص کل بازار سرمایه به میزان یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحد رشد داشته است. بدون در نظر گرفتن افت چند هفته اخیر، میزان رشد این بازار به بیش از ۱.۵ میلیون واحد می‌رسید.

در این بین کارشناسان مختلف دلایلی مثل اظهار نظر مسئولان و به خصوص حواشی طرح گشایش اقتصادی را از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی عملکرد سهامداران بورسی عنوان کرده‌‌اند. به عبارت دیگر بورس در پنج ماه حدود ۲۸۸ درصد رشد کرده و از سوی دیگر افت آن نیز پرسرعت بوده یعنی در سه هفته ۲۳ درصد افت کرده است.

از جمله دلایلی که از سوی کارشناسان برای توجیه افت شاخص و عملکرد سهامداران ارائه شده است می­توان از حواشی متعدد ایجاد شده پیرامون طرح گشایش اقتصادی دولت و شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه نام برد.  

به نظر می­رسد مجلس شورای اسلامی که یکی از نهادهای نظارتی معین بر عملکرد سازمان­های مالی و اقتصادی است در خصوص این التهابات و بررسی و کنترل عوامل آن برنامه­های تحقیقی و نظارتی مشخصی آماده کرده است. هر چند که موضوع تحقیق و تفحص مطرح نیست؛ چراکه موضوع تحقیق و تحفص از بورس در دوره‌های قبلی مجلس شورای اسلامی مطرح شد اما به قانون تبدیل نشد.

در خصوص گزارش نظارتی بورس، مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس به تجارت ‌نیوز گفت: « طی یکی دو هفته آینده گزارش نظارتی مفصلی از نوسانات بورس به صحن می‌آید، در این گزارش فرصت‌ها و تهدید‌های چند ماه اخیر یعنی از ابتدای سال ۹۹ بررسی شده است ».

وی خاطرنشان کرد: « فقط ریزش‌ها نیست که غیرطبیعی است، بلکه زمانی که شاخص بورس بالا می‌رفت هم از نظر ما غیرطبیعی بود و ما نگران بودیم، این روزها هم نگران بورس هستیم ».

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا