اخبار

صندوق بین‌المللی پول: ایران کم خرج ترین دولت خاورمیانه است

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد ایران کم خرج ترین دولت خاورمیانه از نظر نسبت هزینه دولت به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری تسنیم، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد ایران کم خرج ترین دولت خاورمیانه از نظر نسبت هزینه کرد به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ است. نسبت هزینه های دولت ایران به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۲.۲۹ درصد بوده است که کم‌ترین رقم میان ۱۱ دولت خاورمیانه‌ای در این سال بوده است.

کم خرج ترین دولت خاورمیانه
نسبت هزینه های دولت به تولید ناخالص داخلی
برای مشاهده در سایز بزرگ‌تر، بر روی عکس کلیک کنید.

یمن و قطر به‌ ترتیب پس از ایران در جایگاه دومین و سومین دولت کم‌خرج خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ قرار گرفته‌اند. نسبت هزینه‌کرد دولت به تولید ناخالص داخلی یمن در سال میلادی گذشته ۱۲.۷۳ درصد و این رقم برای قطر ۲۵.۴۲ درصد برآورد شده است.

کویت؛ پرخرج‌ترین دولت خاورمیانه شد

دولت‌های امارات، عربستان، فلسطین، عمان، بحرین، اردن، عراق و کویت نیز به‌ ترتیب در رتبه‌های چهارم تا یازدهم از این نظر قرار گرفته‌اند. کویت با نسبت ۴۰.۶۷ درصدی هزینه‌کرد دولت به تولید ناخالص داخلی پرخرج‌ترین دولت خاورمیانه از این نظر شناخته شده است.

بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۱ هزینه‌کرد دولت در ایران کاهش یافت و در حالی که نسبت هزینه‌کرد دولت به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۱۳ درصد بود این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۱۲.۲ درصد کاهش یافت و در سال ۲۰۲۲ با افزایش نسبی به ۱۲.۲۹ درصد رسیده است.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا