اخبار

رشد ۲۱ درصدی مبادلات تجاری ایران و قزاقستان در سال ۱۴۰۱

آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که مبادلات تجاری با قزاقستان در سال ۱۴۰۱، از ۲۶۶ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به رقم ۳۲۰ میلیون دلار رسیده است که نشان از رشد ۲۱ درصدی دارد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری تسنیم، گزارش تحلیلی گمرک ایران نشان می‌دهد که مبادلات تجاری با قزاقستان در سال ۱۴۰۱، از ۲۶۶ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به رقم ۳۲۰ میلیون دلار رسیده است که نشان از رشد ۲۱ درصدی دارد. مجموع مبادلات تجاری ایران (مجموع صادرات غیرنفتی و واردات) و قزاقستان طی سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۷۵۱ هزارتن و به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار بوده است.

مبادلات تجاری ایران و قزاقستان
میزان مبادلات تجاری
برای مشاهده در سایز بزرگ‌تر، بر روی عکس کلیک کنید.

تراز تجاری مثبت ایران با قزاقستان

همچنین تراز تجاری با این کشور در سال ۱۴۰۱، به میزان ۷۱ میلیون دلار مثبت بوده است. ده قلم کالای نخست صادراتی به لحاظ ارزشی طی سال ۱۴۰۱ به کشور قزاقستان شامل خرما مضافتی تازه یا خشک کرده تیزابی بی‌دانه (انگور خشک کرده)، پلی اتیلن گرید لوله با وزن مخصوص (چگالی) ۹۴ یا بیشتر، خرما کلوته، پسته، سایر سیمان سفید، پلیاتیلن خطی، پلی‌استیرن غیرقابل انبساط معمولی و پوشش و رنگ‌ها براساس پلی‌استرها است.

ده قلم کالای صادراتی در مجموع  ۴۸ درصد از وزن و ۳۷ درصد از ارزش کل صادرات به قزاقستان را به خود اختصاص داده‌اند. سه کالای نخست صادراتی که به آن‌ها اشاره شد، ۱۸ درصد از ارزش کل صادرات به قزاقستان را دربرمی‌گیرند.

اینچه‌برون؛ بیشترین میزان صادرات کالا به قزاقستان

ده گمرک نخست در صادرات کالا به قزاقستان به لحاظ ارزشی طی سال ۱۴۰۱ در مجموع ۸۰ درصد از وزن و ۷۶ درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی به قزاقستان طی سال ۱۴۰۱ را شامل می‌شوند. اینچه‌برون، مشهد، منطقه آزاد تجاری انزلی، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، غرب تهران، منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد، منطقه ویژه اقتصادی نوشهر، اراک، آستارا و لطف‌آباد به ترتیب ده گمرک نخست صادراتی هستند.

گندم و جو؛ مهم‌ترین کالاهای وارداتی از قزاقستان

ده قلم کالای نخست وارداتی به لحاظ ارزشی طی سال ۱۴۰۱ از کشور قزاقستان شامل گندم، جو، تراکتورهای جاده‌ای، روغن دانه آفتابگردان، تراکتورها فقط با موتور پیشتونی درونسوز، کنجاله و سایر آخال‌های جامد، واحدهای داخلی یا خارجی دستگاه‌های تهیوه مطبوع از هر نوع، مولدگازی تولید همزمان برق و گرما دارای موتور پیستونی جرقه‌ای-احتراقی، ماشین‌های تراش و تفاله نشاسته‌سازی می‌شود.

ده قلم کالای وارداتی در مجموع ، ۳۰ درصد از وزن و ۵۲ درصد از ارزش کل واردات از قزاقستان را از آن خود کرد. سه قلم نخست کالاهای وارداتی از قزاقستان حدود ۸۶ درصد از ارزش کل واردات از قزاقستان را به خود اختصاص داده‌اند.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا