اخبار

امیرعبداللهیان: نقش عمان در گفت و گو لغو تحریم ها | ایده‌ها در مورد مذاکرات دریافت شد

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به نقش عمان در گفت و گو لغو تحریم ها، اعلام کرد ایده‌هایی در این رابطه مطرح شد که دریافت کردیم.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در پایان سفر دو روزه‌اش به عمان در تشریح رایزنی‌های انجام شده ضمن ابراز خرسندی از این سفر و مذاکرات انجام شده با مقامات عمان از جمله وزیر خارجه این کشور، گفت: بعد از سفر آقای رئیسی به مسقط روند اجرای توافقات شتاب زیادی گرفته است و بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی در دو طرف فعال عمل کردند و علاوه بر آن سفرا و دیپلمات‌های ما در تهران و در مسقط اقدامات موثری را انجام دادند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تعبیری که سلطان عمان که خودش ۲۰ سال در وزارت خارجه به عنوان دیپلمات مشغول به فعالیت بوده، مبنی بر اینکه احساس می‌کنم در یک سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی رخ داده است، اظهار کرد: در حوزه مناسبات دوجانبه، کارها به خوبی پیش می‌رود.

توافق ترانزیتی عشق‌آباد هرچه زودتر اجرایی شود

وی بیان کرد: یکی از موضوعاتی که در این سفر درباره آن اتفاق نظر داشتیم این بود که با توجه به موقعیت ژئوپلتیک جمهوری اسلامی ایران در بحث ترانزیت، بتوانیم توافق ترانزیتی عشق‌آباد را که از عمان شروع می‌شود و از مسیر ایران به آسیای مرکزی امتداد می‌یابد را هر چه زودتر اجرایی کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: در حوزه انرژی پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم و همکاری‌ها رو به رشد است و همچنین در زمینه تجارت، اقتصاد و سرمایه‌گذاری اتفاقات بسیار خوبی رقم خورده است که امیدواریم در سفر آینده سلطان عمان به تهران، بتوانیم این پروژه‌ها را تکمیل کنیم؛ همکاران ما در حال آماده کردن اسنادی در این خصوص هستند که در جریان این سفر امضا شود.

امیرعبداللهیان اظهار کرد: در خصوص برخی از مسائل منطقه‌ای از جمله وضعیت یمن، ضرورت تسریع در لغو محاصره کامل انسانی یمن و برقراری آتش بس پایدار و گفت‌وگوهای جهات یمنی گفت‌‌وگو کردیم. گفت‌وگوهای جهات یمنی از موضوعاتی است که همواره مقامات یمن نیز نسبت به آن اهتمام دارند و اینجا (مسقط) مرکزی است برای گفت‌وگوهای مرتبط با این مسئله که اخیرا گفت‌وگوهای عربستان سعودی و انصارالله یمن انجام شد.

نقش عمان در گفت و گو لغو تحریم ها

وی با بیان اینکه در خصوص وضعیت اوکراین و برخی از مسائل بین‌المللی گفت‌وگوهایی را با همتای خودم داشتم، اضافه کرد: عمان همواره علاقه‌مند است که گفت و گو برای لغو تحریم ها به سرانجام مطلوبی برسد. ایده‌هایی در این رابطه مطرح بود که این ایده‌ها را دریافت کردیم و از نقش سازنده و نیات صادقانه سلطان عمان در این موضوع تشکر می‌کنیم.

گفتنی است، سلطان هیثم بن طارق (Haitham bin Tarik) از سوی آیت‌الله رئیسی به تهران دعوت شده و احتمالا این سفر در ماه جاری (اردیبهشت ماه) انجام خواهد شد. آیت‌الله رئیسی دوم خرداد ۱۴۰۱ سفری یک روزه به مسقط داشت و با سلطان عمان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این سفر ۱۲ سند همکاری با حضور مقامات ارشد دو کشور امضا شد.

همچنین، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیشب پس از دیدار و گفت‌وگو با همتای عمانی اعلام کرد عمان همواره در موضوع گفت‌وگو و مذاکره برای لغو تحریم‌ها، نقش سازنده و مثبتی را ایفا می‌کند و در این باره مشورت‌های لازم را با هم انجام می‌دهیم.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا