اخبار

تاثیر احیای برجام بر بازار سهام چگونه است؟

با توجه به قوی‌تر شدن احتمال بازگشت آمریکا به برجام، برای فعالین بورس این سوال به وجود می‌آید که تاثیر احیای برجام بر بازار سهام چگونه است؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و شکست ترامپ، با توجه به زمزمه‌های داخلی و خارجی، روز‌به‌روز احتمال بازگشت آمریکا به برجام قوی‌تر می‌شود. در این بین امیدها به گشایش اقتصادی بیش‌تر شده است؛ اما تاثیر احیای برجام بر بازار سهام چگونه است؟

گروهی از تحلیل‌گران به بررسی تاثیر احیای برجام بر بازار سهام با معیار تغییرات نرخ ارز پرداخته‌اند. تحلیل‌ها در این زمینه بر این حقیقت استوار است که به دنبال گشایش اقتصادی و سیاسی، روند نزولی نرخ دلار آغاز می‌شود و این مسئله هم به شکل کوتاه‌مدت و هم بلندمدت بر بازار تاثیر خواهد گذاشت.

پیمان حدادی، کارشناس بازار سهام در همین رابطه می‌گوید: با بازگشت به برجام دلار احتمالا ارزان‌تر می‌شود و این موضوع در کوتاه‌مدت باعث اصلاح بازار سهام می‌شود. اما اگر با برداشته شدن تحریم‌ها گشایش اقتصادی حاصل شود و شرکت‌ها بتوانند صادرات خود را راحت‌تر انجام دهند و وضعیت اقتصادی بهتر می‌شود، تمایلات و امید به آینده در میان‌مدت باعث رشد بازار سهام می‌شود.

حدادی در ادامه اضافه می‌کند: اما اگر گشایش اقتصادی مانند وعده‌های قبلی دولت در حد حرف باقی بماند و دلار نیز ریزش کند بازار سهام با رکود همراه می‌شود و ریزش سنگینی خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با آن دسته از نمادهایی که در پی ریزش قیمت دلار، رشد خواهند کرد نیز گفت: صنایعی مانند خودرو و بانک صنایعی هستند که با ریزش قیمت دلار رشد می‌کنند و ریزش قیمت دلار به نفع این نمادها است.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا