اخبار

تصویب FATF چگونه بر بازار بورس تاثیر خواهد گذاشت؟

دیشب از سوی رهبری به شورای نگهبان دستور بررسی دوباره لایحه FATF داده شد. اگر تصویب FATF به انجام برسد، تاثیر آن بر بازار بورس چگونه خواهد بود؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، بعد از پیگیری‌های دولت درباره‌ی تصویب FAFF ، دیشب رهبری دستور بررسی مجدد این لایحه را به شورای نگهبان ابلاغ کرد. در صورتی که طی بررسی مجدد لایحه FATF توسط شورای نگهبان، شاهد تصویب آن باشیم، بازار سهام چگونه به این مسئله واکنش نشان خواهد داد؟ گمانه‌زنی‌ها در این رابطه در شرایطی انجام می‌شود که بعد از انتشار خبر دستور رهبری به شورای نگهبان، قیمت دلار حدود ۳۰۰ تومان کاهش یافت.

در همین رابطه امیرحسین نام‌آور، کارشناس بازار سرمایه این‌گونه تحلیل می‌کند: اولین تاثیر این لایحه  روی بازار دلار است که با انتشار خبر بررسی دوباره این لایحه قیمت دلار حدود ۳۰۰ تومان کاهش یافته و با کاهش قیمت دلار انتظارات تورمی کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه با کاهش انتظارات تورمی بورس روند شارپی و صعودی نخواهد داشت.

این کارشناس در ادامه گفت: این لایحه تاثیر منفی بر بورس نخواهد داشت بلکه تاثیر این لایحه بر بورس تاثیر عقلایی است و تک‌سهم‌هایی که سودسازی می‌کنند و با تصویب این لایحه روند معاملات بهتری خواهند داشت، رشد خواهند کرد.

نام‌آور همچنین ادامه داد: من فکر می‌کنم ما در میان یک دعوای زرگری میان مجلس و دولت قرار داریم و این خبر به نوعی حاوی سیگنالی مثبت از سوی دولت و سیگنالی منفی از سوی مجلس برای جامعه بین‌المللی است.

همچنین این کارشناس بازار سهام، ضمن پیش‌بینی قیمت دلار در رنج ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان اضافه کرد: قیمت دلار حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی خود معامله می‌شود و این موضوع به دلیل این است که هنوز سیاست دولت بایدن مشخص نیست و با مشخص شدن سیاست بایدن قیمت دلار دستخوش تغییر خواهد شد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا