اخبار

برنامه های آتی اتحادیه پایاپای آسیایی تشریح شد | سهم ۱۱ درصدی اتحادیه از تولید ناخالص داخلی جهان

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تشریح برنامه های آتی اتحادیه پایاپای آسیایی، اعلام کرد حدود ۱۱ درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان متعلق به این اتحادیه است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از بانک مرکزی، محمدرضا فرزین، رئیس کل  بانک مرکزی در پنجاه و یکمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه پایاپای آسیا با اشاره­ به مشخصه‌های مالی و تجاری اقتصاد ایران، گفت: اقتصاد ایران اگرچه دهه‌­ها است که با تحریم­‌های کشورهای غربی مواجه است اما در یک دهه اخیر این تحریم‌­ها شدت یافته و بخش‌های پولی و مالی کشور را هدف قرار داده است.

فرزین با بیان اینکه اقتصاد ایران توانسته با اتکا به توانمندی‌های داخلی و همکاری با کشورهای منطقه همچنان از بخش مالی گسترده و پویایی برخوردار باشد، اظهار کرد: در حوزه تجارت خارجی بر اساس برآوردهای اولیه، کل ارزش تجارت کالایی (گمرکی) اقتصاد ایران با دنیای خارج در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۶۰ میلیارد یورو بوده که این رقم نسبت به سال ۲۰۲۱ حدود ۱۸.۱ درصد رشد داشته است.

ارزش تجارت خدمات در سال ۲۰۲۲ چقدر بود؟

رئیس شورای پول و اعتبار بیان کرد: کل ارزش تجارت خدمات در سال ۲۰۲۲ در حدود ۲۵ میلیارد یورو برآورد می‌شود که حاکی از رشد ۴۴.۰ درصدی آن نسبت به سال ۲۰۲۱ است.

این مقام ارشد بانک مرکزی اضافه کرد: ۱۵۰ کشور دنیا جزء مقاصد صادرات کالایی اقتصاد ایران و ۱۲۱ کشور نیز مبداء کالاهای وارداتی به مرزهای گمرکی کشور را پوشش می‌دهند.

وی ادامه داد: حجم بالای تجارت کالا و خدمات و تنوع طرف‌های تجاری زمینه مناسبی را برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد نموده است.

ورود بیش از ۴.۸ میلیون نفر از اتباع کشورهای مختلف جهان به ایران

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در حوزه گردشگری نیز با توجه به ظرفیت‌های گسترده تاریخی، فرهنگی، طبیعی و اقتصادی ایران، هر ساله افراد زیادی از کشورهای مختلف به ایران سفر می‌کنند.

فرزین با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۴.۸ میلیون نفر از اتباع کشورهای مختلف جهان وارد ایران شدند، خاطرنشان کرد: همچنین در این سال حدود ۹.۸ میلیون ایرانی نیز از کشورهای مختلف بازدید کرده‌اند که نشان از علاقه مردم ایران به آشنایی با فرهنگ‌ها و ملیت‌های دیگر دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار عنوان کرد: در کنار ظرفیت‌ها و فرصت‌های بخش تجاری اقتصاد ایران، بخش مالی نیز از ظرفیت ‌و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

فعالیت ۳۲ بانک و موسسه اعتباری غیربانکی در ایران

رئیس دوره جدید اتحادیه پایاپای آسیا بیان کرد: در حال حاضر ۳۲ بانک و موسسه اعتباری غیر بانکی در اقتصاد ایران مشغول به فعالیت هستند که با حدود ۱۹ هزار شعبه بانکی در سرتاسر کشور به فعالان اقتصادی و آحاد مردم خدمات بانکی ارائه می‌دهند.

این مقام ارشد بانک مرکزی تصریح کرد: در این میان با تصویب قانون حضور بانک‌های خارجی در ایران، شرایط حضور بانک‌های خارجی در ایران تسهیل شده و به رغم اعمال تحریم‌های اقتصادی و بانکی در حال حاضر شاهد حضور برخی بانک‌های خارجی و یا تاسیس بانک‌های مشترک در ایران هستیم.

بانک‌های ایرانی ۴۹ شعبه در خارج از کشور دارند

وی ادامه داد: بیش از ۸ بانک با مالکیت بانک‌های ایرانی در خارج از کشور مشغول فعالیت هستند و ۴۹ شعبه بانک‌های ایرانی در کشورهای مختلف از جمله انگلستان، آلمان، روسیه، عراق، امارات متحده عربی، فرانسه و غیره فعال هستند.

فرزین با اشاره به پیشرفت و توسعه زیرساخت­‌های بانکی و گستره شبکه پرداخت نظام بانکی ایران (اعم از خدمات پرداخت الکترونیک) در سال­های اخیر، گفت: این پیشرفت به گونه‌ای بوده است که تمامی تراکنش‌های خرد و کلان مشتریان نظام بانکی با درصد اطمینان نزدیک به ۱۰۰ درصد انجام شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: این وضعیت با اتکا به توان متخصصان ایرانی در این عرصه و به رغم وضع تحریم‌های شدید نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود در حوزه‌های پرداخت و پشتیبانی الکترونیک تحقق یافته است.

وی ادامه داد: هم اکنون بالغ بر ۹۷ درصد معاملات ایرانیان بدون استفاده از پول نقد و از طریق خدمات بانکی صورت می­پذیرد و دسترسی تمام نقاط کشور به اینترنت باعث شده تا خدمات پرداخت الکترونیک در کلیه نقاط کشور امکان­پذیر باشد.

سهم ۱۱ درصدی اتحادیه پایاپای آسیایی از تولید ناخالص داخلی جهان

رئیس شورای پول و اعتبار نقش اتحادیه را در اقتصاد جهانی مهم و استراتژیک برشمرد و گفت: کشورهای عضو اتحادیه پایاپای آسیا براساس آخرین اطلاعات صندوق بین­‌المللی پول سهمی در حدود ۱۱ درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید را در اختیار دارند که با اضافه شدن کشورهایی نظیر چین، روسیه و بلاروس این سهم به حدود ۲۹ درصد افزایش خواهد یافت.

فرزین بیان کرد: از منظر جمعیتی نیز کشورهای عضو اتحادیه بالغ بر ۲۵ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده­اند که با اضافه شدن کشورهای چین، روسیه و بلاروس این میزان به بیش از ۴۵ درصد خواهد رسید.

وی افزود: براساس آخرین اطلاعات بانک جهانی سهم کشورهای اتحادیه پایاپای آسیا از کل تجارت جهانی در حدود ۳.۵ درصد بوده است که با اضافه شدن کشورهای چین، روسیه و بلاروس این میزان به ۱۷.۳ درصد خواهد رسید.

اهداف پیش‌روی اتحادیه پایاپای آسیایی

این مقام ارشد بانک مرکزی در خصوص اهداف پیش‌روی اتحادیه نیز اظهار کرد: اتحادیه پایاپای آسیایی با هدف دلارزدایی و استفاده از ارزهای محلی و تقویت معاملات پایاپای بین ۹ کشور عضو از سال ۱۹۷۴ فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: اگر چه حجم مبادلات سال­‌های گذشته این اتحادیه قابل توجه نبوده است، اما تحولات پولی و مالی سال­‌های اخیر و رشد تجارت در شرق و تقویت ارزهای این کشورها فرصت­‌های جدیدی را پیش­‌روی این اتحادیه قرار داده است.

رئیس کل بانک مرکزی برخورداری کشورهای عضو از منابع غنی طبیعی را پتانسیل مهمی برای رشد آن خواند و گفت: تعداد زیادی از کشورهای عضو اتحادیه از منابع غنی طبیعی برخوردار هستند که توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی در چارچوب مناسبات این اتحادیه، به ویژه با حضور پررنگ‌تر کشورهایی که از ظرفیت‌های تکنولوژی بالاتری برخوردار هستند، شرایط بهتری را برای بهره‌برداری از این منابع ایجاد می‌کند.

قاره آسیا، سریع‌ترین رشد اقتصادی را دارد

فرزین اظهار کرد: علاوه بر این، قاره آسیا به عنوان بزرگ‌ترین قاره جهان که بیش از ۶۰ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده دارای سریع‌ترین رشد اقتصادی است و اکنون آماده است تا نقش فزاینده‌ای در شکل‌دهی به جهان آینده ایفا کند.

رئیس شورای پول و اعتبار عنوان کرد: بر این اساس، عضویت دیگر کشورهای آسیایی که در طول یک دهه گذشته از رشد و توسعه قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده‌اند می‌تواند از طریق ایجاد هم‌افزایی میان کشورهای عضو به بالندگی هرچه بیشتر این کشورها منجر شود؛ تجربه مثبتی که با تاسیس اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۱ حاصل شد.

پذیرش اعضای جدید با هدف هم‌افزایی، کسب ایده‌­ها و بینش­‌های تازه

این مقام ارشد بانک مرکزی با اشاره به چشم‌انداز روشن پیش‌روی اتحادیه تصریح کرد: در آینده اتحادیه می­‌تواند اهداف یاد شده را بهتر و مؤثرتر ایفا نماید؛ از جمله راهکارهایی که برای تقویت این اتحادیه می­توان درنظر داشت، پذیرش اعضای جدید با هدف هم‌­افزایی، کسب ایده‌­ها و بینش­‌های تازه و ایجاد ارزش افزوده برای اتحادیه است.

وی اضافه کرد: همچنین تنوع­‌بخشی به سبد ارزی اتحادیه با استفاده از ارزهای محلی کشورهای عضو و سایر ارزهای غیرجهان‌روا می­تواند به تشویق دلارزدایی در مبادلات تجاری، حفظ و نگهداری هرچه بیشتر ذخایر مطلوب ارزی اعضا و نیز ایجاد یک چارچوب مؤثر برای تسویه تعهدات بین آن­ها کمک کند.

این مقام مسئول ادامه داد: اصلاح مواردی از اساسنامه که در جلسات کمیته فنی مورد بررسی و تائید قرار گرفته است، درصورت تصویب توسط هیئت مدیره اتحادیه می‌تواند کمک مؤثری به تقویت این اتحادیه نماید.

تمایل بلاروس برای پیوستن به اتحادیه

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: از سال گذشته با انتصاب دبیرکل جدید اتحادیه پایاپای آسیا، گام‌­های مؤثر و مفیدی برای ارتقاء عملکرد این اتحادیه منطقه‌ای و بین‌المللی برداشته شده است؛ از جمله آن‌­ها می­‌توان به ارائه پیشنهادات مهم در جهت اصلاح اساسنامه اتحادیه و مذاکره با بیش از بیست کشور در مناطق مختلف جهان به­ منظور پیوستن به اتحادیه اشاره کرد که متعاقب جلسات متعدد با بانک مرکزی بلاروس، این بانک تمایل خود به پیوستن به اتحادیه را به صورت رسمی ابراز کرد.

وی ادامه داد: تاکنون، موافقت چند بانک مرکزی عضو درخصوص عضویت بانک مرکزی بلاروس دریافت شده و در انتظار دریافت نظر سایر اعضا هستیم.

فرزین اظهار کرد: از سایر بانک‌های مرکزی و برخی نهادها و سازمان‌های بین‌المللی به عنوان ناظر دعوت به عمل آمد که نمایندگان آن‌ها در این اجلاس حضور دارند.

تشریح برنامه های آتی اتحادیه پایاپای آسیایی

رئیس شورای پول اعتبار با تشریح برنامه های آتی اتحادیه پایاپای آسیایی، گفت: پیگیری تکمیل پیام‌­رسان ACUMER که هم­اکنون در آستانه عملیاتی شدن آن قرار داریم، اقدامات عملی در جهت تنوع­بخشی به سبد ارزی اتحادیه، پیشنهاد امکان­سنجی انجام مبادلات تجاری بین اعضا با استفاده از ارز دیجیتال بانک­های مرکزی کشورهای عضو، تشکیل کمیته‌های فرعی، اتصال نظام­های پرداخت اعضا به یکدیگر و برگزاری برنامه‌های آموزشی جهت انتقال تجربه و دانش از سایر اقدامات حائز اهمیت دبیرخانه اتحادیه هستند.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: امید است با تلاش­‌های مستمر ایشان و دبیرخانه اتحادیه در آینده نزدیک، شاهد ارتقاء هرچه بیشتر جایگاه اتحادیه در سطح بین­‌المللی باشیم.

منبع
بانک مرکزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا