اخبار

پتروشیمی بوعلی را پیش از عرضه اولیه بهتر بشناسید

طبق اعلام‌های پیشین چهارشنبه ۱۹ آذر ماه روز عرضه اولیه پتروشیمی بوعلی یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس است. اما این پتروشیمی چه ویژگی‌های مهمی دارد که باید پیش از عرضه اولیه درباره آن بدانید؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از کانال بورس فوری، پتروشیمی بوعلی یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس با سرمایه‌ای ۳۵۰ میلیارد تومانی است که قرار است فردا در بورس عرضه اولیه شود. قرار است ۴۲۰ میلیون سهم معادل ۱۲ درصد از سهام این شرکت در این عرضه مورد فروش قرار گیرد.

مواد اولیه شرکت پتروشیمی بوعلی

بنزین پیرولیز یکی از مواد اولیه مورد نیاز پتروشیمی بوعلی است که از سوی پتروشیمی امیرکبیر و بندر امام تأمین می‌شود. یکی دیگر از مواد اولیه اساسی این شرکت نفتا است که توسط پالایشگاه‌های پازنان، پارسیان و فجر جم تهیه می‌شود.

خریداران اصلی محصولات تولیدی پتروشیمی بوعلی

یکی از محصولات اصلی این پتروشیمی برش سبک و ال پی جی است که مشتری تمام تولیدی در این زمینه، پتروشیمی امیرکبیر است که با نماد شکبیر نیز در بورس فعال است. همچنین ریفرمیت و برش سنگین از دیگر محصولات تولیدی این پتروشیمی است که هفتاد درصد از مقادیر تولید شده در این زمینه عمدتاً مشتریانی بین‌المللی دارد و بیشتر شامل چین و سنگاپور می‌شود. باقی موارد تولید شده ریفرمیت و برش سنگین از طریق زمینی به کشورهای منطقه فروخته می‌شود. بنزن نیز یکی دیگر از محصولات اصلی این پتروشیمی است که پتروشیمی پارس و بیستون و صنایع شیمیایی ایران با ترتیب مشتری ۵۰، ۱۵ و ۳۵ درصد از تولیدات این رده‌ی محصولی هستند.

افزایش ۱۰ درصدی حاشیه سود خالص

حاشیه سود خالص پتروشیمی بوعلی نسبت به سال ۹۸، ۱۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. مقدار مجموع فروش داخلی و صادراتی بوعلی در شش ماهه اول سال ۹۹ در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته و برابر ۷۵۸,۴۰۷ تن گزارش شده است. با این حال باید اشاره کرد که مبلغ فروش آن شش درصد کاهش داشته و ۳۶۲۸.۵ میلیارد تومان بوده است.

در شش ماه نخست امسال درآمد عملیاتی این پتروشیمی ۳۶۲۸.۵ میلیارد تومان و بهای تمام شده ۳۱۶۶.۵ میلیارد تومان بوده است که بیان‌گر سود ناخالص ۴۶۲ میلیارد تومانی است که ۳۵ درصد کمتر از مدت مشابه پارسال بوده است. سود عملیاتی پتروشیمی بوعلی نیز با ۱۶۰ درصد رشد، ۸۰۱.۳ میلیارد تومان بوده است. سود خالص این پتروشیمی نیز ۷۵۶.۷ میلیارد تومان بوده است که نشان‌گر ۱۷۴ درصد رشد است. به این ترتیب سود خالص هر سهم به ۲۱۶.۲ تومان رسیده است. با توجه به ارقام گفته شده می‌توان گفت این شرکت تنها در شش ماه نخست سال جاری، ۴۵ درصد از فروش ریالی و ۵۸ درصد از فروش مقداری سال ۹۸ را پوشش داده است.

پروژه بازسازی واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی

پروژه بازسازی واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی قرار است که در اسفند ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد. البته این تاریخ بر اساس پیش‌بینی‌ها اعلام شده و تخمینی است. طبق آخرین اطلاعات منتشر شده در رابطه با این پروژه، میزان پیشرفت فیزیکی آن تا پایان نیمه اول سال ۹۹، حدود ۲۳ درصد بوده است.

در پایان باید خاطرنشان کرد که سهام این شرکت قرار است به شیوه‌ی ثبت سفارش انجام شود و هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۲۰۰ سهم در بازه قیمتی ۳۹۳۶ تا ۴۱۴۳ تومان معادل ۸۲۸ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری کند. همچنین وعده داده شده است که در صورت استقبال ۴.۵ میلیون نفری از این عرضه، به هر کد بورسی ۷۰ سهم معادل ۲۹۰ هزار تومان تعلق گیرد.

منبع
بورس فوری

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا