اخبار

قطع گاز سهامداران پتروشیمی‌ها را متضرر می‌کند؟

با توجه به انتشار اخباری مبنی بر توقف فعالیت پتروشیمی‌ها به دنبال قطع گاز، این نگرانی برای سهامداران پتروشیمی‌ها به وجود آمده است که آیا قطع گاز باعث ضرر آن‌ها می‌شود؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، در روزهای گذشته شاهد بودیم که با انتشار اخبار مربوط به آلودگی تهران بر اثر مازوت، کمبود گاز به یکی از کلیدی‌ترین مباحث در رسانه‌ها تبدیل شد. همچنین قطع برق نقاط مختلف تهران در ساعات اولیه اوج مصرف در روزهای اخیر مسئله کمبود گاز برای تأمین نیاز جاری کشور، بسیار برجسته‌تر و هشدارآمیزتر شد. به تازگی نیز با اعلام پتروشیمی خراسان مبنی بر توقف فعالیت‌هایش از ۱۰ دی ماه، شاهد هستیم که کمبود گاز گریبان پتروشیمی‌ها را هم گرفته است. حال مسئله‌ای که در این میان ذهن سهامداران بورس و به خصوص سهامداران پتروشیمی را به خود درگیر کرده است، تأثیر کمبود و قطع گاز بر سهم‌های پتروشیمی و احتمال متضرر شدن سهامداران آن است.

در همین رابطه همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه قطع گاز و توقف فعالیت پتروشیمی‌ها تا چهار یا پنج روز را بی‌تأثیر می‌داند چرا که پتروشیمی‌ها با تجربه‌ی چندین ساله در زمینه قطعی گاز، اقدامات جبران‌کننده را پیش‌بینی کرده‌اند. وی همچنین در این رابطه متذکر می‌شود: به دلیل آغاز فصل خرید کود اوره توسط کشاورزان درآمد شرکت‌های پتروشیمی در حال حاضر مناسب است. همچنین اینکه ثبات قیمت در بازار ارز ایران، به دلیل حضور جو بایدن در کاخ سفید وضعیت صادرات پتروشیمی‌ها را مساعد کرده و از آن سمت دولت مساعدت‌هایی برای انتقال ارز پتروشیمی‌ها داشته است که تمام این موارد چشم‌انداز سودآوری شرکت‌های پتروشیمی را در کوتاه مدت تقویت کرده است.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا