اخبار

واکنش بازارهای مالی به لغو تحریم تسلیحاتی ایران چه بود؟

بازارهای مالی مختلف در ایران امروز در واکنش به لغو تحریم تسلیحاتی، به طور یک‌پارچه افت کردند و تنها دلار افزایش قیمت داشت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، پس از اعلام خبر لغو تحریم تسلیحاتی ایران از سوی رئیس‌جمهور در ضمن جلسه‌ی چهارشنبه ۲۳ مهر ماه هیئت دولت، درباره تأثیرپذیری بازارهای مالی و اقتصادی ایران از این اتفاق گمانه‌زنی‌های متفاوتی انجام شد و حالا باید بررسی کرد که این بازارها هر یک چطور به لغو این تحریم‌ها واکنش نشان دادند؟

واکنش بورس به لغو تحریم‌ها چه بود؟

طی سه روز کاری گذشته یعنی از روز سه‌شنبه قبل از اعلام خبر تا امروز، یکشبنه ۲۷ مهر ماه شاخص بورس افت کرد. میزان افت شاخص کل در روز چهارشنبه، ۱۸ هزار واحد و امروز ۴۷ هزار واحد بود.

در مجموع این شاخص از روز اعلام خبر لغو تحریم‌های تسلیحاتی تا روز کاری بعد از آن یعنی یکشنبه، ۶۵ هزار واحد افت کرده و به سطح یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحدی رسیده است.

واکنش سکه به لغو تحریم تسلیحاتی ایران

واکنش بازار سکه در روز نخست برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی کاهشی بود.

قیمت سکه اگر چه در روز پنج‌شنبه ۱.۶ درصد (۲۶۵ هزار تومان) رشد کرد، اما امروز حدود دو درصد از ارزش خود را از دست داد؛ به نحوی که امروز هر عدد سکه امامی با قیمت ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خریدوفروش می‌شود.

واکنش طلا به لغو تحریم تسلیحاتی ایران

اما طلا در روز اعلام خبر نسبت به روز کاری قبل از آن ۱۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت، ولی در روز پنج‌شنبه افزایش قیمت داشت و ۳۰ هزار تومان گران شد.

امروز اما طلای ۱۸ عیار نیز همانند سکه نسبت به آخرین قیمت پنج‌شنبه ۱.۶ درصد (۲۴ هزار تومان) افت کرد.

واکنش دلار به لغو تحریم تسلیحاتی ایران

برخلاف بازارهای طلا، سکه و بورس، بازار ارز طی روزهای اخیر روند صعودی در پیش گرفته و قیمت دلار  امروز نسبت به روز قبل از اعلام خبر (سه‌شنبه گذشته) ۵۵۰ تومان (۱.۷ درصد) رشد کرد.

به عبارت دیگر این خبر خوش رئیس‌جمهور نتوانسته روی روند صعودی دلار هیچ تاثیر منفی‌ای بگذارد و هر روز رشد کرده است.

در مجموع در اولین واکنش بازارها به برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی بورس سه درصد، سکه دو درصد و طلا ۱.۶ درصد افت کرده اما دلار ۰.۴ درصد رشد کرده است.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا