اخبار

صادرات خوراک دام و طیور ممنوع شد

سرپرست دفتر توسعه معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از ممنوعیت صادرات خوراک دام و طیور از ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید جمال مدرسی‌دره، سرپرست دفتر توسعه صادرات معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با انتشار نامه‌ای از ممنوعیت صادرات خوراک دام و طیور خبر داد و گفت: با عنایت به واردات مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور با ارز نیمایی با نرخ رسمی و ضرورت بازنگری در سیاست‌ها و برنامه‌های صادراتی، صادرات خوراک دام، طیور با کدتعرفه‌های ۲۳۰۹۹۰۹۰ و ۲۳۰۹۰۵۰ از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ متوقف اعلام می‌شود.

وی در نامه نوشته است: شرکت‌هایی که دارای موافقت اولیه از جلسات قبلی کمیته برای صادرات هستند نیز موظفند صادرات خود را متوقف نمایند.

کاهش ۱۹ درصدی میزان واردات نهاده‌های دامی

میزان واردات نهاده‌های دامی به کشور در سال گذشته با کاهش ۱۹ درصدی نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۴ میلیون و ۳۴۵ هزار تن رسید. ارزش واردات نهاده‌های دامی در سال ۱۴۰۱، بیش از ۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته تغییری نداشته است.

در سال گذشته بیش از ۸ میلیون تن ذرت به ‌ارزش بیش از ۳.۲ میلیارد دلار وارد کشور شده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به ‌لحاظ وزنی ۱۷ درصد و ارزشی ۳ درصد کاهش را تجربه کرده است.

همچنین در بازه مورد نظر در این گزارش، بیش از ۲.۳ میلیون تن جو به‌ ارزش بیش از ۹۹۰ میلیون دلار وارد شده که در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به‌لحاظ وزنی و ارزشی به‌ ترتیب کاهش ۲۹ و یک درصدی داشته است.

براساس این گزارش، در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱.۳ میلیون تن کنجاله سویا به‌ ارزش بیش از ۸۵۴ میلیون دلار وارد کشور شده است که به‌ لحاظ وزنی و ارزشی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به‌ ترتیب کاهش ۴۳ و ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

در سال گذشته بیش از ۲.۵ میلیون تن دانه سویا به‌ ارزش بیش از ۱.۹ میلیارد دلار وارد شده است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به‌ترتیب افزایش ۱۵ و ۳۶ درصدی را به‌ لحاظ وزنی و ارزشی تجربه کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا