اخبار

پذیرش استقلال و پرسپولیس در فرابورس تا شهریور

عضو هیات عامل و معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی از اختصاص دو مجموعه ورزشی به استقلال و دو مجموعه ورزشی به پرسپولیس و پذیرش این دو باشگاه در فرابورس در شهریور ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایسنا، ابوالقاسم شمسی جامخانه، عضو هیات عامل و معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی تاکید کرد، استقلال و پرسپولیس شرایط ویژه‌ای برای واگذاری سهام داشته‌اند و توضیح داد، ساختار مالی این باشگاه‌ها از لحاظ سود و زیان انباشته نامناسب و تعیین تکلیف و رفع بندهای حسابرسی و بازرسی قانونی این دو شرکت و مستندسازی اسناد مالکیتی مجموعه‌های ورزشی زمان‌بر بود.

وی با اشاره به اینکه در مصوبه سال ۱۳۹۱هیات وزیران مقرر شده بود که دو مجموعه ورزشی درفشی‌فر و مرغوب‌کار به دو شرکت پرسپولیس و استقلال داده شود، گفت، از آن تاریخ تا چند هفته پیش به دلیل مشکلات ثبتی و حقوقی و بعضا داشتن معارض، اخذ سند مالکیت و سپس انتقال آن‌ها به دو باشگاه غیرممکن بود اما با پیگیری‌های صورت گرفته در چند ماهه گذشته، تا ۱۰ روز آینده هم سند مالکیت مجموعه درفشی‌فر و هم شهید مرغوب‌کار اخذ می‌شود تا امکان عملیاتی کردن بحث افزایش سرمایه این دو شرکت فراهم شود.

شمسی همچنین از اختصاص دو مجموعه دیگر به باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس خبر داد و اظهار کرد، تصمیم گرفته شده که به باشگاه استقلال علاوه بر مجموعه ورزشی مرغوب‌کار، کمپ مرحوم حجازی و به پرسپولیس علاوه بر ورزشگاه درفشی‌فر، مجموعه ورزشی شهدای گمنام هم تخصیص داده شود. در واقع به هر دو باشگاه دو مجموعه ورزشی داده خواهد شد. البته واگذاری این دو مجموعه آخر، نیازمند این است که مجوز آن ها به استناد ماده ۱۱۷ قانون محاسبات عمومی از هیات وزیران اخذ شود که وزیر ورزش در این زمینه به دولت پیشنهاد داده و هم اکنون در کمیسیون لوایح در دست رسیدگی است و مصوبه دولت به زودی  ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد، « با توجه به اینکه در اسناد مالکیت آن‌ها مشکلی وجود ندارد، امیدواریم گزارش توجیهی افزایش سرمایه در هفته آینده تهیه و پس از اخذ گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع عمومی فوق العاده با موضوع تصویب افزایش سرمایه و اصلاح اساسنامه برگزار شود و با توجه به اینکه سایر الزامات پذیرش نیز به موازات پیش رفته است، امیدواریم  بتوانیم تا آخر مرداد درخواست به هیات پذیرش داده شود تا دو باشگاه در بازار دوم فرابورس پذیرش شوند ».

شمسی با اشاره به بحث درآمدزایی باشگاه های استقلال وپرسپولیس گفت، پرسپولیس سال گذشته قراردادی را با اسپانسر منعقد کرده بود و پس از تغییرات مدیریتی طی الحاقیه‌ای به این قرارداد، مشخص شد کف درآمدی باشگاه پرسپولیس از محل اسپانسری ۱۱۰ میلیارد تومان طی سال است و این رقم می‌تواند بیشتر هم باشد. کف درآمدی باشگاه استقلال هم طبق قراردادی که با اسپانسر امضا کرده، سالانه تقریبا ۵۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به تسهیلات مالیاتی شرکت‌هایی که می‌خواهند بورسی شوند، اظهار کرد، این دو شرکت می‌توانند از ظرفیت‌های مصوبه اخیر سران سه قوه که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است، استفاده کنند؛ البته به شرط اینکه در بازار سرمایه پذیرش شوند و حداقل ۲۵ درصد سهام شرکت در سال ۱۳۹۹ در بازار سرمایه واگذار شود.

معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی در پایان تاکید کرد، با توجه به عزمی که در وزارت ورزش وجود دارد و در جلسات هفتگی که به ریاست وزیر ورزش برگزار و موضوعات پیگیری می‌شود و همچنین پیگیری‌های مستمر وزیر اقتصاد و همکاری بسیار خوب سازمان بورس و شرکت فرابورس ایران، دو شرکت استقلال و پرسپولیس در شهریور ماه در بازار دوم فرابورس پذیرش خواهد شد و عرضه اولیه آن‌ها صورت خواهد گرفت.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا