اخبار

ارزش دلاری بورس تهران نصف شد

از ریزش بازار سهام در دهه سوم مرداد ماه به دنبال اختلاف دو وزیر بر سر صندوق قابل‌ معامله پالایشی تا کنون، ارزش دلاری بورس تهران نصف شده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بورس تهران همچنان در سراشیبی سقوط قرار دارد و روز سه ‌شنبه ۶ آبان، ۲.۶ درصد دیگر از ارتفاع این نماگر کاسته شد و در معرض نزول به کانال ۱.۲ میلیونی قرار گرفت و در نهایت روز چهارشنبه ۷ آبان به این کانال سقوط کرد. افت شتابان قیمت‌ها در بازار بورس در طول چند ماه گذشته، به شکلی بوده است که شاهد عدم تمایل صاحبان نقدینگی به سرمایه‌گذاری در این غیرتورمی‌ترین بازار کشور هستیم و هر روز تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران به خاطر حفظ ارزش دارایی خود به دنبال خروج از چرخه معاملات بازار بورس هستند.

از ریزش بازار سهام در دهه آخر مرداد ماه، ارزش بنگاه‌های اقتصادی حاضر در بورس به شدت کاهش پیدا کرده است. این بازار افت ارزش ۲۸۳۰ هزار میلیارد تومانی را شاهد بوده که با احتساب حدودی قیمت ۲۸‌ هزار تومانی دلار آمریکا در صرافی بانک ملی افتی ۱۸۵ میلیارد دلاری را شاهد بوده است.

این رقم به علاوه‌ی ارزش بازار اول و دوم فرابورس نشان‌دهنده‌ی این است که صرفا بدون احتساب افت قیمت در تابلوهای سه‌گانه بازار پایه بازار سهام ۷/ ۲۱۰‌ میلیارد دلار افت ارزش دلاری را شاهد بوده است. چنین ریزش‌هایی در شرایطی اتفاق افتاده است که شاهد هستیم بر اساس بسیاری از آمارها تصمیماتی نظیر الزام شرکت‌ها به بازار‌گردانی نیز چندان به جلوگیری از افت قیمتی کمک نکرده است.

با توجه به تمامی آنچه که گفته شد، افت قیمت‌ها در بازار سرمایه سبب شد تا در روز ۶ آبان شاهد انتقال ۱۰۷۰‌ میلیارد تومان سهام از حقیقی‌ها به حقوقی‌ها در بورس تهران باشیم. در فرابورس نیز این رقم در حدود ۳۶۰‌ میلیارد تومان بود که مجموع خالص تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی را به ۱۴۳۰ میلیارد تومان می‌رساند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا