اخبار

مصوبه واگذاری سهام دولت به بانک‌ها ابلاغ شد

طی جلسه هیئت وزیران، سرانجام مصوبه واگذاری سهام دولت در پالایشگاه‌ها، به بانک‌های صادرات، ملت و تجارت ابلاغ شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، مصوبه واگذاری سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس، سرمایه‌گذاری ملی ایران، هپکو و ایران ترانسفوصص به بانک‌های صادرات، ملت و تجارت ابلاغ شد.

مطابق با این مصوبه، وزارت اقتصاد مکلف شده است که مقدار ۴۳۵ هزار میلیارد ریال از باقی مانده سهام چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس و سرمایه گذاری ملی ایران و هپکو و ایران ترانسفو را به بانک های ملت، تجارت و صادرات واگذار کند. معادل ۲۹۰ هزار میلیارد ریال از سهم‌های مورد بحث در این تصویب‌نامه بابت تادیه بدهی دولت به بانک‌های ملت، تجارت و صادرات واگذار می‌شود. در این مصوبه ذکر شده است که از تاریخ ابلاغ، کلیه حقوق مالکانه سهام مورد واگذاری به انتقال‌گیرنده تعلق دارد.

قیمت سهم‌های مورد اشاره در این مصوبه، بر اساس آخرین قیمت پایانی هر سهم در تاریخ ۹۹/۱۰/۰۱ تعیین می‌شود. همچنین مقرر شده است که انتقال‌گیرندگان معادل ۱۴۵ هزار میلیارد ریال از بهای سهام مورد واگذاری را به نسبت مشخص شده از سوی وزارت اقتصاد، در قالب چهار قسط مساوی و ماهیانه تا پایان امسال به حساب هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. این پرداختی بدون سود فروش اقساطی خواهد بود.

گفتنی است انتقال‌گیرندگان عهده‌دارِ تمام کارمزدها و هزینه‌های مربوط به نقل و انتقال سهام هستند و همچنین این هزینه‌ها از پرداخت مالیات معاف شده است. تعیین میزان سهم هر بانک نیز توسط وزارت اقتصاد و امور دارایی انجام می‌شود. همچنین بانک‌ها باید در فروش سهام مورد بحث در این مصوبه، در هماهنگی با سازمان بورس باشند و در چارچوب سیاست‌های ابلاغی سازمان بورس عمل کنند.

متن مصوبه‌ی واگذاری سهام دولت به بانک‌ها
متن مصوبه‌ی واگذاری سهام دولت به بانک‌ها

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا