اخبار

طرح اصلاح قانون بانک مرکزی تا پایان مرداد به صحن علنی مجلس می‌رود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که طرح اصلاح قانون بانک مرکزی که در حال حاضر در حال بررسی در کمیسیون اقتصادی است تا پایان مرداد ماه برای رسیدگی به صحن علنی مجلس ارسال می‌شود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایبِنا، محمد صفایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی طرح اصلاح قانون بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این طرح مراحل پایانی کار خود را در کمیسیون طی می‌کند و تا پایان مرداد ماه سال جاری برای رسیدگی به صحن علنی مجلس ارسال خواهد شد.

صفایی اظهار کرد: طرح اصلاح ساختار بانک مرکزی ۱۲ سال است که در مجلس و در دوره‌های مختلف مورد رسیدگی قرار می‌گیرد اما به دلیل مخالفت‌های رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و به طور کل دولت‌های قبل رسیدگی به این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس در این ۱۲ سال متوقف شده و پیشرفتی نداشته است.

نحوه انتخاب اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی؛ تنها موضوع مورد اختلاف کمیسیون و دولت

وی اضافه کرد: در دولت جدید رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد با ۹۹ درصد این طرح موافق هستند و تنها موضوعی که مورد اختلاف کمیسیون و دولت در طرح اصلاح ساختار بانک مرکزی است نحوه انتخاب اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی است.

صفایی خاطرنشان کرد: در طرح اصلاح ساختار بانک مرکزی استقلال این بانک از دولت بیشتر شده و بدون تصمیم هیئت امنا یا هیئت مدیره بانک مرکزی امکان استقراض دولت از این بانک وجود ندارد.

تصویب طرح اصلاح ساختار بانک مرکزی تا پایان سال در مجلس

وی افزود: در صورت تبدیل شدن این طرح به قانون دیگر دولت‌ها نخواهند توانست به اختیار و با دستور خود از بانک مرکزی استقراض کنند و با برداشت از منابع ارزی بانک مرکزی کشور زمینه ایجاد تورم در جامعه فراهم شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: پیش‌بینی ما این است که در صورت همراهی دولت در جریان تصویب طرح اصلاح ساختار بانک مرکزی کار تصویب آن تا پایان سال در صحن مجلس به پایان برسد.

منبع
ایبنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا