اخبار

شرایط لغو مسدودیت برخط کدهای فرابورسی اعلام شد

فرابورس ایران با توجه به مصوبه جدید سازمان بورس، شرایط لغو مسدودیت برخط کدهای فرابورسی در بازارهای مختلف فرابورس را اعلام کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، ‏معاونت نظارت بازار فرابورس ایران با انتشار یک بخشنامه به مدیران عامل شرکت‌های کارگزاری، شرایط لغو مسدودیت برخط کدهای فرابورسی را اعلام کرد. این شرایط برای تمامی مشتریانی که تا تاریخ این نامه ( ۶ اردیبهشت)، دسترسی برخط و اختیارات مصرحه در تبصره ماده ۱۲ دستورالعمل اجرایی معاملات برخط آن‌ها با محدودیت مواجه شده است، موضوعیت دارد. در این اطلاعیه آمده است که: رفع محدودیت از دسترسی مشتریان فوق پس از تکمیل تعهدنامه پیوست این نامه از نظر فرابورس بلامانع است.

در خصوص مشتریانی که پس از تاریخ این نامه، حسب تشخیص این شرکت، مشمول محدودیت دسترسی برخط در بازارهای فرابورس می شوند، رویه اجرایی مشابه قبل خواهد بود.

در راستای سیستمی کردن فرآیند فوق، شرکت‌های کارگزاری باید از طریق شرکت‌های ارائه دهنده خدمات برخط، فرم تعهدنامه پیوست و در سامانه برخط مشتریان جهت تکمیل توسط مشتریانی که دسترسی برخط آن‌ها به بازارهای فرابورس محدود شده، پیاده‌سازی کنند.

لذا از ۱۱ اردیبهشت، تعهدنامه مذکور برای هر یک از مشتریانی که اقدام آنها حسب تشخیص این شرکت منجر به اخلال در شفافیت و منصفانه بودن بازار می‌شود، صرفاً یک بار با تایید مدیر معاملات برخط قابل استفاده است. سامانه مورد استفاده توسط شرکت کارگزاری باید درخصوص تعداد دفعات تکمیل تعهدنامه، امکان هشداردهی و گزارش‌گیری داشته باشد.

پس از تاریخ فوق در صورتی که مشتری به شکل حضوری اقدام به تکمیل تعهدنامه کند، مدیر معاملات برخط باید تعداد دفعات تکمیل تعهدنامه را بصورت دستی تغییر دهد. همچنین فعال شدن امکان اخذ تعهدنامه برای مرتبه‌های بعدی صرفاً با هماهنگی اداره نظارت و دیدبان بازار و توسط مدیر معاملات برخط قابل انجام است.

تعهدنامه مذکور پس از تکمیل توسط مشتری باید به تایید مدیر معاملات برخط مدیرعامل کارگزاری برسد. در این خصوص تفویض اختیار مدیر عامل به مدیر معاملات برخط کارگزاری بلامانع است اما شرکت‌کارگزاری باید مستندات مربوط به تفویض صورت گرفته را نگه‌داری کرده و حسب درخواست این شرکت ارائه دهد.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا