اخبار

شرایط استفاده از منابع مالی صندوق تثبیت بازار سرمایه چیست؟

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه شرایط بهره‌مندی از این صندوق برای استفاده از منابع تازه تزریق شده‌ از سوی صندوق توسعه ملی را توضیح داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از کانال بورس فوری، محمدابراهیم آقابابایی، رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه، در خصوص شرایط بهره‌مندی از منابع تازه تزریق شده از سوی صندوق توسعه ملی توضیح داد. وی در این خصوص گفت: این مبلغ فقط در شرایط غیرعادی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ شرایط غیرعادی یا همان شرایط بحران را هیات امنا که متشکل از وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس صندوق توسعه ملی و رئیس سازمان برنامه و بودجه هستند، تعیین کرده‌اند.

آقابابایی برای روشن‌تر شدن زمان‌های مجاز برای استفاده از این منابع، گفت: برای مثال اگر یک اتفاق سیاسی غیر مترقبه رخ دهد یا در بازارهای جهانی اتفاقاتی رخ دهد یا در روند شاخص کل اختلالی ایجاد شود، که امکان بیان جزئیات وجود ندارد می‌توان تا سه روز از این منبع استفاده کرد. بر این اساس برای روز چهارم مجدد نیاز به تایید هیات امنا است.

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه در رابطه با این که آیا رشد روزهای اخیر بورس به دلیل استفاده از این منابع جدید است، گفت: از پنجشنبه تا امروز که بازار سرمایه روندی صعودی داشته است، یک ریال از منابع جدید مورد استفاده قرار نگرفته است.

محمدابراهیم آقابابایی در پایان گفت: این مبلغ در قالب سپرده گذاری تزریق شده و اصل مبلغ در پایان قرارداد یعنی در تاریخ ششم آذرماه سال ۱۴۰۴ باید برگردانده شود. نرخ بهره آن ۱۲ درصد است که یک درصد آن سالانه و به صورت علی الحساب پرداخت می‌شود و ۱۱ درصد باقی مانده در پایان سال پنجم پرداخت خواهد شد. البته صندوق تثبیت بازار سرمایه درخواست رقم بیشتری را به صندوق توسعه ملی داده است و در صورت موافقت به زودی مبالغ جدیدی هم واریز خواهد شد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا