اخبار

نام شرکت‌های در صف عرضه اولیه‌ / آیا بورس آماده‌ی عرضه‌ی اولیه است؟

بعد از توقف عرضه اولیه به دنبال شروع دوره اصلاح بورس، اکنون تعداد قابل‌توجهی شرکت درج نماد شده‌اند و در صف عرضه اولیه‌ قرار دارند.

با این که در شش ماه نخست سال جاری در حدود ۲۰ عرضه اولیه انجام شد اما اکنون عرضه اولیه در بورس انجام شد ولی با شروع دوره اصلاح بازار سهام دیگر خبری از عرضه اولیه نیست، آیا عرضه اولیه متوقف شده یا مجددا آغاز می‌شود؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌ نیوز، در شش ماه نخست سال جاری شاهد ۲۰ عرضه اولیه بودیم اما اکنون پس از توقف عرضه‌ی اولیه تعدادی شرکت در صف عرضه اولیه قرار دارند. برخی از این شرکت‌ها مانند ترانسفورماتور توزیع زنگان (برانسفو)، تولید نیروی جنوب غرب صبا (بصبا) و شرکت نفت جی (شجی) با این که از مدت‌ها قبل امور مربوط به عرضه اولیه آن انجام شده بود به دلایل مختلف به عرضه اولیه نرسیدند.

شرکت‌هایی که اخیراً درج نماد شده‌اند و حالا در صف عرضه اولیه قرار گرفته‌اند شامل شرکت صنعت غذایی کوروش، شرکت تأمین سرمایه تمدن، شرکت سپید ماکیان، شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، شرکت سرمایه‌گذاری مدیریت سرمایه مدار، شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، شرکت چوب خزر کاسپین، شرکت سپیدار سیستم آسیا می‌شوند.

احتمال می‌رود شرکت غذایی کوروش با نماد غکورش با آمادگی کاملی که نسبت به باقی شرکت‌ها دارد، آغازگر مجدد عرضه اولیه‌ها خواهد بود. هرچند که غکورش تنها گزینه‌ی موجود نیست و شاهد حضور نمادهای استقلال و پرسپولیس نیز خواهیم بود.

عرضه اولیه مهم دیگر که در لیست انتظار قرار دارد، عرضه اولیه ستاره خلیج فارس است. از عرضه اولیه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ‌ترین عرضه اولیه سال یاد می‌شود.

مدیرعامل تپسی نیز خبر از پیوستن این شرکت به فرابورس داد. همچنین مدیر پذیرش فرابورس ایران در این رابطه اعلام کرد که پذیرش تپسی در فرابورس به صورت مشروط انجام شده است.

در پایان باید اشاره کرد که شرکت‌های بزرگی همچون شستا و هلدینگ غدیر نیز قرار است سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود را به زودی در بازار عرضه کنند.

بورس آماده‌ی عرضه‌ی اولیه است؟

در رابطه با میزان آمادگی بورس برای انجام عرضه اولیه بدون وقوع ریزش شدید، محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه معتقد است: هنوز بازار سهام آنقدر محکم نشده است و هر اقدامی که باعث افزایش عرضه شود مانند عرضه اولیه، فروش سهم‌های دولتی و … می‌تواند منجر به ریزش بورس ‌شود.

خبری‌زاد همچنین پیرامون زمان آغاز عرضه‌های اولیه در بازار سهام نیز این گونه توضیح داد: عرضه اولیه زمانی باید آغاز شود که پول حقیقی وارد بازار سهام شده باشد و با عرضه اولیه بتوان عطش تقاضا را پاسخگو بود اما الان بازار سهام کشش عرضه اولیه را ندارد و روند صعودی به شدت شکننده است.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا