اخبار

خودروسازان موظف به پرداخت سود مشارکت نیستند

سخنگوی شورای رقابت از عدم الزام خودروسازان به پرداخت سود مشارکت خبر داد و اعلام کرد متقاضیانی که ۵۰ درصد مبلغ را به عنوان پیش پرداخت واریز ‌کرده‌اند، مشمول افزایش قیمت نمی‌شود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایسنا، اسماعیل شجاعی، سخنگوی شورای رقابت با اشاره به مصوبه ۴۷۳ شورای رقابت، گفت: شورای رقابت در جلسه روز گذشته رفع ابهام مصوبه ۴۷۳ شورا داشته است. طبق این مصوبه متقاضیانی که ۵۰ درصد مبلغ را به عنوان پیش پرداخت پرداخت ‌کردند، مشمول افزایش قیمت نمی‌شود.

شجاعی با تاکید بر عدم الزام خودروسازان به پرداخت سود مشارکت، اظهار کرد: به زبان ساده و طبق مصوبه شورا، در مواردی که در قراردادهای منعقده سود مشارکت پیش‌بینی شده است، اینگونه قراردادها مشمول مفاد مصوبه ۴۷۳ بوده و سود مشارکت در آن لحاظ نمی‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین خودروسازان موظف به پرداخت سود مشارکت نیستند اما پیش پرداخت نیز نباید شامل افزایش قیمت شود. فقط باقی مانده مبلغ شامل افزایش قیمت می‌شود.

بر اساس این گزارش، مصوبه شورای رقابت در مرداد ماه سال ۱۴۰۰ طی مصوبه ۴۷۳ از این قرار است که چنانچه مراجع ذیصلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش فروش خودرو موافقت کنند به نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش‌پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت کرده است؛ در این صورت سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلاً انجام شده مشمول هیچگونه تورم قیمتی احتمالی نخواهد شد و صرفاً بقیه سهم باقیمانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا