اخبار

اصلاح ریزساختارهای بورس از شنبه

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در اطلاعیه‌ای از اصلاح ریزساختارهای بورس از روز شنبه، ۲۴ خرداد خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، سازمان بورس و اوراق بهادار تهران طی اطلاعیه‌ای از اصلاح برخی ریزساختارهای معاملاتی بازار سرمایه خبر داد. بر اساس این اطلاعیه در این اصلاحات سه تغییر در دستور کار سازمان بورس قرار گرفته است.

در تغییر نخست، حداکثر حجم هر سفارش خرید یا فروش تغییر کرده و متناسب با قیمت هر سهم در نظر گرفته شده است. بر این اساس با توجه به قیمت هر سهم در آخرین روز کاری هر ماه، حداکثر حجم سفارش برای سهامی در دامنه قیمتی یک تا ۵۰۰۰ ریال، ۴۰۰ هزار سهم، برای سهامی با قیمت ۵۰۰۱ تا ۱۰ هزار ریال، ۲۰۰ هزار سهم، برای سهامی با قیمت ۱۰ هزار و ۱ ریال تا ۱۰۰ هزار ریال، ۱۰۰ هزار سهم و برای سهامی با قیمت بالاتر از ۱۰۰ هزار ریال، ۵۰ هزار سهم در نظر گرفته شده است.

در تغییر دوم، ارسال سفارش به صورت پنهان ممنوع شده و تنها می‌توان سفارش‌ها را به صورت یک بخشی و به صورت آشکار ارسال کرد.

تغییر سوم نیز در خصوص حداقل تغییر در قیمت سفارش‌های وارده در سامانه معاملات است که بر این اساس تغییرات قیمت برای کلیه نمادهای معاملاتی از یک ریال به ۱۰ ریال افزایش می‌یابد ولی در خصوص سهام با قیمت کمتر از ۵۰۰ ریال، حداقل تغییر قیمت همچنان یک ریال خواهد بود.

بر اساس این اطلاعیه قرار است این تغییرات از شنبه، ۲۴ خرداد اعمال شود. اگر چه این اصلاحات به منظور کاهش فشار بر سامانه معاملاتی انجام می‌شود و هدف آن از بین بردن اختلالات در این سامانه است اما با وجود این بسیاری از تحلیلگران معتقدند سازمان بورس باید اقداماتی بنیادی‌تر در این رابطه انجام دهد و به جای کاهش فشار بر سامانه، هسته معاملاتی را تقویت کند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا