اخبار

سهامداران حقیقی ۶۰ درصد معاملات بورس را در اختیار دارند

نائب‌رئیس هیئت‌مدیره سازمان بورس، طی یک گفت­وگوی رادیویی گفت، ۶۰ درصد معاملات بورس در اختیار سهامداران حقیقی است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری مهر، محمودرضا خواجه نصیری، عضو هیئت‌مدیره سازمان بورس در یک گفت­وگوی رادیویی اظهار کرد، به طور کلی نقش سهامداران حقیقی طی سال جاری در بازار سرمایه و معاملات بورس بیش از حقوقی‌ها بوده است.

نائب‌رئیس هیئت‌مدیره بورس افزود، در همه بازارهای سرمایه متمرکز بین ۲۰ تا ۳۰ درصد سهام شناور آزاد شرکت‌ها در دست مردم است و بازار سرمایه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

خواجه نصیری ادامه داد، بازار سرمایه در اثر ورود نقدینگی اشخاص که پیشران روند بازار سرمایه بوده‌اند، قیمت گذاری و رشد کرده است.

وی اضافه کرد، اصل اساسی‌ای که وجود دارد این است که در بازار سرمایه قیمت‌ها را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند.

این مقام بورسی ادامه داد، نرخ تورم در اقتصاد کشور طی سال ۹۸ بسیار بالا بود و نمود این رشد چه در قیمت ارز، مسکن و در سایر موارد وجود داشته و طبیعتاً مردم به سمت مامنی بودند که بتوانند با سرمایه گذاری‌های مناسب کاهش ارزش پول خود را پوشش دهند.

وی گفت، « از سهم ۳۰ تا ۴۰ درصدی افراد حقیقی طی سال‌های گذشته در معاملات بازار سرمایه، اکنون به ۶۰ تا ۷۰ درصد ارزش معاملات چه در سمت خرید و چه در سمت فروش رسید‌ه‌ایم. »

خواجه نصیری افزود، بخش زیادی از سهامی که در اختیار حقوقی‌ها است، جنبه مدیریتی دارد و در معاملات جاری روزانه بازار اصلاً ورود پیدا نمی‌کند.

نائب‌رئیس هیئت‌مدیره بورس افزود، بخش تعیین کننده بازار همان ۲۰ درصد سهام شناور آزاد است که در آن ۲۰ درصد سهام شناور آزاد گردش معاملات اشخاص حقیقی از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده است. گفته می‌شود ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سرمایه شده که این همان نقدینگی‌ای است که سهامداران حقیقی وارد بازار کرده‌اند.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا