اخبار

صادرات ۵ گروه صنایع بورسی و غیربورسی کاهشی ۱۵ درصدی پیدا کرد

بنا بر آخرین آمار منتشر شده، صادرات پنج گروه صنایع بورسی و غیربورسی طی سالی ۹۹ با کاهشی ۱۵ درصدی در وزن و ارزش همراه بوده است؛ با این وجود این صنایع ۸۰ درصد صادرات ۳۵ میلیارد دلاری ایران را شامل می‌شوند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، طبق آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت، صادرات پنج گروه صنایع بورسی و غیربورسی طی سالی ۹۹ کاهشی ۱۵ درصدی پیدا کرده است. در این گزارش آمده است: در حالی صادرات سال گذشته با کاهش ۱۵ درصدی در دو متغیر وزن و ارزش به ۱۱۳.۶ میلیون تن به ارزش ۳۵ میلیارد دلار رسید که ارزش صادرات پنج گروه پتروشیمی و میعانات گازی، گروه‌های کالایی صنایع معدنی فلزی، خشکبار، میوه‌ و تره‌بار و محصولات پلیمری بیش از ۲۸.۲ میلیارد دلار معادل ۸۰ درصد کل صادرات بود.

طبق این گزارش، صادرات گروه پتروشیمی، پایه نفتی و میعانات گازی، بیش از ۵۷.۹ میلیون تن و به ارزش ۱۷.۵ میلیارد بوده است. این مقدار، کاهش ۲۰ و ۷ درصدی ارزش و وزن صادرات این گروه را نشان می‌دهد. بخش صنعت نیز شامل ۱۰ گروه محصولات پلیمری، نساجی، پوشاک و کفش، شیمیایی، ماشین‌سازی و تجهیزات، لوازم خانگی، صنایع برق و الکترونیک، محصولات سلولزی، خودرو و نیروی محرکه، صنایع نوین، پیشرفته و دارو و سایر تولیدات صنعتی با رشد ۱۲ درصدی وزن و کاهش ۱۳ درصدی ارزش همراه بوده است؛ صادرات این گروه ۳.۵ میلیون تن و ارزش آن ۳.۵ میلیون دلار بوده است.

محصولات پلیمری نیز با وجود کاهش ۹ و ۱۳ درصدی وزن و ارزش، بیشترین ارزآوری را با صادرات ۸۵۶ هزار تن و به ارزش یک‌ میلیارد دلار ثبت کرده است. در بخش کشاورزی و صنایع غذایی شامل شکبار، میوه و تره‌بار، صنایع‌تبدیلی، شیرینی و شکلات و فرآورده‌ها، محصولات حیوانی و صنایع وابسته، محصولات لبنی و گل و گیاه دارویی، خوراکی و زینتی، شاهد رشدی ۲۶ درصدی در وزن و هشت درصدی در ارزش صادرات هستیم؛ صادرات این گروه در سال ۹۹ به بیش از ۸.۸ میلیون تن و ارزش آن به ۶.۱ میلیارد دلار رسیده است.

گروه معدن و صنایع معدنی شامل صنایع معدنی فلزی، صنایع معدنی غیرفلزی، سایر صنایع معدنی فلزی، سایر صنایع معدنی غیرفلزی، سایر معدن غیرفلزی و سایر مواد معدنی فلزی نیز با کاهش ۱۱ درصدی در ارزش و و ۲۴ درصدی در وزن همراه بوده است؛ صادرات این گروه در سال ۹۹ بالغ بر ۴۳.۳ میلیون تن و به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار بوده است.

صادرات فرش و صنایع‌ دستی هم شامل ۲۵ هزار تن به ارزش ۱۳۱ میلیون دلار بود که کاهش ۶۸ و ۱۵ درصدی ارزش و وزن را نشان می‌دهد. 

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا