اخبار

جامعه بورسی کشور تا پایان مهر چند میلیونی بوده است؟

در حالی که از نیمه‌ی مرداد ماه تا به حال بازار بورس بیش از ۳۸ درصد عقبگرد را تجربه کرده است، همچنان شاهد افزایش تقاضاهای جدید صدور کدهای معاملاتی هستیم؛ به طوری که تا پایان مهر ماه مجموع اعضای جامعه بورسی به ۲۱ میلیون و ۱۷۳ هزار نفر رسیده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، با توجه به تداوم روند نزولی بورس و عقبگرد بیش از ۳۸ درصدی شاخص کل بورس تهران از نیمه مرداد ماه تا به حال، به نظر می‌رسد چشم‌انداز روشنی از آینده سرمایه‌گذاری در این بازار وجود ندارد. با این حال همچنان شاهد هستیم به شمار افراد متقاضی دریافت کد بورسی هر روز اضافه می‌شود.

این روند به گونه‌ای ادامه یافته که فقط در هفتمین ماه از سال ۹۹، بیش از ۵۶۶ هزار کد جدید صادر شده است. به این ترتیب از نیمه مرداد ماه تا به حال، مجموع اعضای جامعه بورسی به ۲۱ میلیون و ۱۷۳ هزار نفر رسیده است.

شاخص کل بورس تهران به ‌عنوان مهم‌ترین معیار ارزیابی بازار سرمایه از رقم ۳۰۲.۱۷۳ واحد در پایان مهر ماه ۹۸ با رشد قابل توجه ۳۶۹ درصدی در مهر ۹۹، به رقم ۱.۴۱۹.۳۰۵ واحد افزایش پیدا کرده است.

ضریب نفوذ کدهای بورسی نیز طبق شاخص‌های آماری بازار سرمایه، در این بازه زمانی افزایش زیادی یافته است. بر اساس آمارهای به دست آمده از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، در ۷ ماه نخست سال جاری ۹ میلیون و ۵۱۵ هزار کد معاملاتی جدید صادر شده تا مجموع دارندگان کد بورسی به ۲۱ میلیون و ۱۷۳هزار نفر افزایش پیدا کند.

با این اوصاف می‌توان گفت ۲۵ درصد جمعیت کشور صاحب کد معاملاتی و پیگیری معاملات بازار بورس هستند. در حالی تعداد کدهای معاملاتی در ۷ ماه ۲۱ میلیون نفر را رد کرده که در سال ۹۸، ۱۱ میلیون و ۶۶۵ هزار کد بورسی صادر شده بود.

در مهر ماه امسال، ۵۶۶ هزار کد معاملاتی جدید به ثبت رسیده است و این مسئله در حالی اتفاق افتاده است که بعد از رسیدن بورس به قله ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحدی در ۱۹ مرداد ماه، شاخص سهام در مسیر اصلاحی قرار گرفت ولی شاهد توقف صدور کدهای جدید بورسی نبودیم.

با توجه به صدور کد بورسی برای آن دسته از مشمولان سهام عدالتی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، میزان کدهای بورسی صادر شده از تعداد ۴۹ میلیون کد عبور می‌کند.

بررسی آمار تعداد کدهای صادر شده نشان می‌دهد در سال ۹۱ در مجموع ۶ میلیون و ۴۸۸ هزار کد، در سال ۹۲ در مجموع ۷ میلیون و ۳۶۲ هزار کد، در سال ۹۳ در مجموع ۷ میلیون و ۹۹۶ هزار کد، درسال ۹۴ در مجموع ۸ میلیون و ۸۴۱ هزار کد، درسال ۹۵ در مجموع ۹ میلیون و ۳۴۸ هزار کد، درسال ۹۶ در مجموع ۹ میلیون و ۹۶۵ هزار کد، درسال ۹۷ در مجموع ۱۰ میلیون و ۸۴۴ هزار کد و درسال ۹۸ در مجموع ۱۱ میلیون و ۶۶۵ هزار کد معاملاتی بورسی برای سهامداران صادر شده است.

از نکات جالب توجه درباره‌ی صاحبان کد بورسی در این مدت، حضور قابل توجه زنان در این زمینه است. بخش زیادی از کدهای صادر شده در ابتدای هفت ماه امسال، متعلق به زنان است. این مسئله نشان‌دهنده‌ی حضور جدی و مشارکت گسترده زنان در بازار بورس است.

بررسی جزئیات صدور کدهای معاملاتی نشان‌دهنده‌ی آن است که ۶ هزار و ۸۰۷ کد مربوط به سهامداران حقوقی بوده و ۵۵۹.۱۹۳ کد در اختیار سهامداران حقیقی قرار دارد.

تداوم حضور سرمایه گذاران خارجی میان اعضای جامعه بورسی

طبق آمار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تا پایان هفت ماه سپری شده از سال ۹۹، در مجموع ۹ میلیون و ۵۱۵ هزار کد جدید از سوی سامانه سمات صادر شده و مجموع کدهای بورسی به ۲۱ میلیون و ۱۷۳ هزار کد افزایش پیدا کرده است.

از بین تعداد کدهای معاملاتی صادر شده تنها ۱۹ سرمایه‌گذار خارجی در مهر ماه امسال توانستند کد بورسی دریافت کنند. به این ترتیب مجموع کدهای معاملاتی سرمایه‌گذاران خارجی از ۴۳ کشور جهان، به دو هزار و ۴۶۷ نفر رسیده است.

وضعیت سیاسی ویژه کشور و وضعیت اقتصادی ناشی از تحریم‌ها باعث شده سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در بورس ایران با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو باشند. اما می‌توان بر اساس همین آمار گفت که همچنان امید برای تداوم حضور سرمایه‌گذاران وجود دارد.

بیشترین میزان صدور کد خارجی در بورس ایران مربوط به سال ۸۷ است. در این سال صدور کد معاملاتی برای سهامداران خارجی با ۶۶ درصد رشد همراه بوده است.

استان‌های پیشتاز دریافت کد بورسی

تا اواسط مرداد بازار بورس با درخشش عجیبی نسبت به بازارهای موازی بازدهی داشت. اما توقف یکه‌‌تازی بورس از ۱۹ مرداد، همزمان با آغاز اصلاح قیمت‌ها، نتواسنت روند افزایشی تعداد اعضای جامعه بورسی را متوقف کند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، بازار بورس که تا قبل 19 مرداد با شتاب فزاینده و عجیبی نسبت به دیگر بازارها رشد می‌کرد، همزمان با آغاز اصلاح قیمت‌ها دیگر نتوانست همانند قبل به رشد ادامه دهد. با این حال این مسئله نتوانست جلوی روند افزایشی تعداد اعضای جامعه بورسی را در سطح استان‌های کشور بگیرد.

با توجه به دوره‌ی شش ماهه‌ی ارائه آمار استانی صدور کد بورسی، بیش از ۱۷.۸ درصد کدهای بورسی صادر شده در این مدت، متعلق به تهران بوده است و با ۳ میلیون و ۶۵۶ هزار نفر در صدر صدور کدهای بورسی قرار دارد.

پس از آن استان اصفهان با یک میلیون و ۵۵۳ هزار و با سهم ۶.۷ درصدی در رتبه بعدی قرار دارد. در رتبه‌های بعدی بیشترین کد بورسی نیز استان‌های خراسان رضوی، فارس و آذربایجان شرقی نیز قرار دارند.

کم‌ترین میزان دریافت کد بورسی نیز متعلق به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸۶ هزار و ۵۸۱ نفر است.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا