اخبار

تخلفات بورسی توسط هوش مصنوعی کنترل خواهد شد

مدیر شرکت فناوری اطلاعات بورس با اشاره به سامانه‌های نظارتی سازمان بورس، از طرح به‌کارگیری هوش مصنوعی برای کنترل تخلفات بورسی خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، روح الله دهقان، مدیر شرکت فناوری اطلاعات بورس ضمن تشریح سامانه‌های نظارتی سازمان بورس، از به‌کارگیری هوش مصنوعی در پایش و کنترل تخلفات بورسی در سال آینده خبر داد. وی در همین رابطه گفت: با توجه به افزایش حجم معاملات در سال آینده به دنبال این هستیم که از هوش مصنوعی برای جلوگیری از تقلب‌ها استفاده بکنیم و زیرساخت‌های جدید را تعریف می‌کنیم که بتوانیم پاسخگوی حجم زیاد اطلاعات باشیم.

روح الله دهقان در رابطه با سامانه‌های نظارتی فعلی سازمان بورس نیز گفت: ناظر بازار به صورت زنده دیتاهای نظارتی تولیدی را دریافت و بر این مبنا نظارت می‌کند. با توجه به گسترش نیازمندی‌های نظارتی ناظر بازار از زمانی که بستر الکترونیکی سامانه معاملات فراهم شده است، سامانه‌های نظارتی متعددی توسط شرکت مدیریت فناوری توسعه پیدا کرده و در اختیار ناظران بازار قرار گرفته است. تقریبا در ۱۰ سال گذشته یکی از مهم‌ترین این سامانه‌ها، سامانه‌ای به اسم بیدار یا ‌بستر یک‌پارچه دسترسی به اطلاعات راهبردی بوده که این سامانه توسط شرکت مدیریت فناوری بورس توسعه پیدا کرده است.

بنا بر اظهارات دهقان، این سامانه بعد از معاملات دارایی افراد، با توجه به تمام فاکتورهای مورد نیاز، گزارش‌ها و هشدارهای مربوطه را در اختیار ناظر بازار قرار می‌دهد. وی در ادامه توضیح داد: این سامانه تقریبا عمر ۱۰ ساله دارد. قبل از آن سامانه‌های جزیره‌ای را داشتیم. هر بخشی از نظارت به یک منظور خاصی، یک سامانه خاص در اختیار داشت اما از زمان ایجاد سامانه بیدار، ما تمام این سامانه‌ها را داخل سامانه واحد نظارتی تجمیع کردیم و از آن به بعد مرجع عمده نظارت‌های بازار، سامانه بیدار است. گزارش‌های متعددی را می‌گیرد و تمام اطلاعات مورد نیاز را به صورت تجمیع شده در اختیار ناظر قرار می‌دهد.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا