اخبار

سهامداران ملزم به تسویه اعتبار کارگزاری‌ها نیستند

بنا بر اعلام دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، به لحاظ قانونی سهامداران ملزم به تسویه اعتبار کارگزاری‌ها تا پایان سال جاری نیستند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری سنا، روح الله میرصانعی، دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، اعلام کرد که نه به لحاظ قانونی و نه در قراردادهای مربوطه، الزامی برای تسویه اعتبار مشتریان کارگزاری‌ها تا پایان سال وجود ندارد. تسویه اعتبارات در پایان هر سال همواره یکی از نگرانی‌های فعالان بازار سرمایه بود چرا که فشار زیادی را به بازار تحمیل می‌کرد.

میرصانعی در همین رابطه گفت: طبق مقررات موجود در بازار سرمایه، کارگزاری‌های فعال در بازار الزامی برای تسویه اعتبارات خود در پایان سال مالی ندارند. بنا بر این، هر شرکت کارگزاری در صورت تمایل می‌تواند تصمیم به تسویه اعتبارات مشتریان خود بگیرد یا مهلت بیشتری برای در اختیار داشتن اعتبارات به آن‌ها دهد.

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در ادامه ضمن تصریح قوانین مربوطه، گفت: در واقع نه در قوانین وضع شده توسط سازمان بورس اوراق بهادار و نه در قراردادها و ضوابط کانون کارگزاران، الزامی برای تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها وجود ندارد. در این راستا شرکت‌های کارگزاری می‌توانند با توجه به شرایط بازار سهام و همچنین وضعیت اختصاصی خود، مهلت بیشتری برای تسویه اعتبارات قائل شوند.

روح الله میرصانعی همچنین در بررسی تأثیر این موضوع بر بازار سهام، گفت: طبیعتاً هر چقدر میزان تسویه اعتبارات بیشتر باشد، یعنی عملاً مشتریان موظف هستند که برای بازپس دادن این اعتبارات به فروش سهام خود اقدام کنند. به این ترتیب هر چه میزان تسویه اعتبارات بالاتر باشد، عرضه سهام تشدید شده و روند قیمتی سهام را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

دبیر کل کانون کارگزاران بورس ضمن خاطرنشان کردن این که هر چه توان اعتبارگیری مشتریان افزایش یابد، شاهد تقویت تقاضا از این سمت خواهیم بود، گفت: این امر سبب می‌شود تا فشاری از سمت عرضه به بازار سهام ایجاد نشود.

میرصانعی سپس ادامه داد: برخی شرکت‌های کارگزاری از بابت تبعات احتمالی مالیاتی نگرانی دارند و ترجیح می‌دهند که در پایان سال، اقدام به تسویه داشته باشند. در این راستا باید تأکید کرد که سازمان امور مالیاتی، بخشنامه‌ای را مصوب کرده و هزینه اعتبارات برای کارگزاران را به رسمیت شناخته است. به این ترتیب دغدغه مالیاتی نیز برای کارگزاری‌ها رنگ باخته است.

روح الله میرصانعی در پایان نیز گفت: مجدد تأکید می شود که تسویه اعتبارات برای کارگزاری‌ها کاملا اختیاری است و هیچ الزامی در این زمینه وجود ندارد. شرکت‌های کارگزاری می‌توانند با سنجش شرایط بازار و همچنین شرایط مشتریان خود، این موضوع را عملیاتی کنند.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا