اخبار

عرضه اولیه شهروند و همشهری در بورس در آینده نزدیک

مقدمات عرضه اولیه شهروند و همشهری در بورس طی آینده نزدیک، با تصویب یک فوریت از سوی اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مهیا شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایسنا، صبح دیروز (یکم مهر ماه) بررسی فوریت «برنامه عملیاتی اقدامات و زمان بندی اجرایی جهت عرضه سهام شرکت‌های خدماتی- کالایی شهروند و همشهری در بازار سرمایه» در شورای اسلامی شهر تهران در دستور کار قرار گرفت. هوشنگ عمرانی، مدیر کل مجامع شهرداری تهران در دفاع از یک فوریت این لایحه گفت: این لایحه پیرو مصوبه شورای شهر مبنی بر ورود شهروند و همشهری به بازار بورس تهیه شده است که امروز این مهم تقدیم شورای شهر شد تا به آن رسیدگی شود.

همچنین الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران در مخالفت با یک فوریت این لایحه بیان کرد: وضعیت «همشهری» و «شهروند» برای ما اعضای شورای شهر مشخص نیست به گونه‌ای که شش نامه با امضای رئیس شورا به شهرداری فرستاده شده است تا در مورد وضعیت هیئت مدیره فروشگاه شهروند به ما توضیح دهند. باعث سرافکندگی است که بگویم هنوز اتفاقی نیفتاده است و گزارشی به ما نداده‌اند. چگونه وقتی جواب یک نامه را به ما نمی‌دهند می‌خواهند شرکت را وارد بورس کنند.

در ادامه پس از موافقت هیئت رئیسه با درخواست وقت زهرا صدراعظم نوری، عضو شورای شهر تهران گفت: من وقتم را به میرلوحی می‌دهم که این مسئله مورد اعتراض هاشمی قرار گرفت و گفت که این مدل زنبیلی کار کردن نمی‌شود.

این مسئله اعتراض نوری را در پی داشت. نوری در این خصوص گفت: ما زنبیلی وقت نمی‌گیریم و این توهین به ما است و به نظرم اعضایی که آشنایی بیشتری با موضوع دارند بهتر می‌تواند صحبت کند.

سرانجام محمود میرلوحی، دیگر عضو شورای شهر گفت: اعضای شورای شهر دقت داشته باشند که ما خودمان مصوبه‌ای داشتیم که شهروند و همشهری وارد بازار بورس شود و حتی شهرداری چند ماه نیز تعلل کرده و حالا ما با رای مثبت‌مان به این لایحه در واقع به مصوبه قبلی خودمان احترام گذاشتیم.

همچنین مجید فراهانی در مقام مدافع این فوریت گفت: ما قبلا دو مصوبه در این خصوص داشتیم که شهرداری می‌بایست ظرف مدت سه ماه شرکت‌ها و موسساتی که می‌تواند وارد بازار سرمایه شوند را معرفی کند که این کار را نکرد و ما در مصوبه دوم در حین تصویب بسته محرک اقتصادی مشخصاً نام شهروند و همشهری را قید کردیم که حالا هم لایحه آن در اختیارمان قرار گرفته است.

این عضو شورای شهر تهران در رابطه با عرضه اولیه شهروند و همشهری در بورس ، اضافه کرد: شهرداری نمی‌خواست این تکلیف را انجام دهد و ما اعضای شورای شهر خودمان در دو مصوبه شهرداری را ملزم کردیم و حالا بهتر است به فوریت این لایحه رای دهیم.

در ادامه نیز حامد مظاهریان، معاون برنامه ریزی شهرداری تهران به عنوان مدافع یک فوریت این لایحه گفت: این لایحه خواسته خود شورا بود و قاعدتا الان باید شورا مدافع آن باشد.

وی ضمن اعلام اینکه انتقادات نسبت به عدم شفافیت شرکت‌های متعلق به شهرداری را قبول دارد، توجه نمایندگان را به تاثیر مثبت این اقدام در شفاف‌سازی عملکرد این شرکت‌ها جلب کرد و گفت: باعث تاسف است که از میان ۲۲ شرکت شهرداری تاکنون هیچ کدام وارد بورس نشده‌اند و حالا می‌خواهیم تنها دو شرکت شهروند و همشهری را آن هم در شرایط سخت وارد بورس کنیم.

در نهایت نیز فوریت طرح «برنامه عملیاتی اقدامات و زمان بندی اجرایی جهت عرضه سهام شرکت‌های خدماتی- کالای شهروند و همشهری در بازار سرمایه» به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسید. حالا با ارسال لایجه به کمیسیون‌های تخصصی، روند عرضه اولیه شهروند و همشهری در بورس وارد قدم‌های آغازین خود شده است و انتظار می‌رود این دو شرکت به زودی بورسی شوند.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا