اخبار

سامانه دیده‌بان سلامت سازمان بورس برای کشف و پیش‌گیری از تخلفات بورسی راه‌اندازی شد

مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس از راه‌اندازی سامانه دیده‌بان سلامت به منظور کشف و پیش‌گیری از تخلفات بورسی، خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، حمید حسن‌آبادی، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس، ضمن اعلام راه‌اندازی سامانه دیده‌بان سلامت بازار سرمایه، در این رابطه توضیح داد و گفت: در راستای ارتقا و حفظ شفافیت اطلاعاتی و معاملاتی در بازار سرمایه و به منظور پیش‌گیری و کشف تخلفات، سازمان بورس توسعه و پیاده‌سازی سامانه دیده‌بان سلامت بازار سرمایه (سوت زن) را در دستور کار قرار داده که در آدرس dideban.seo.ir قابل بهره‌برداری است.

حسن‌آبادی سپس گفت: با هدف پیش‌گیری و جلوگیری از تخلف، یکی از شیوه‌های نوین و راهبردی، افشاگری تخلفات توسط شهروندان و بهره‌مندی از نظارت مردمی با سازوکارهای قانونی و حقوقی در قالب سوت‌زنی بوده که این موضوع یک اصل مهم و اساسی در سیاست‌های کلان سازمان بورس است. از اهداف اصلی سامانه دیده‌بان سلامت، دریافت گزارش‌های مبتنی بر تخلف در بازار سرمایه، شناسایی خلاء‌های قانونی، پیگیری، بررسی و رفع آن‌ها است که در نهایت پس از دریافت گزارش، صحت و سقم گزارش‌های ارسالی بررسی شده و اقدامات لازم از سوی سازمان صورت خواهد گرفت.

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس با اشاره به این که شهروندان می‌توانند در دو حالت ناشناس و شناس به گزارش‌دهی بپردازند، افزود: در صورت ثبت گزارش تخلف به صورت شناس، مشخصات اصلی شهروند گزارشگر از وی دریافت شده و در صورت تایید گزارش مبتنی بر تخلف، تعاملات آتی با وی صورت خواهد گرفت. در صورتی که شهروند یا فعال بازار سرمایه تمایلی به احراز هویت نداشته باشد، می تواند بصورت ناشناس اقدام به ثبت گزارش تخلف  کند. در هر دو حالت شهروندان می‌توانند از طریق کارتابل در اختیار، از آخرین وضعیت گزارش تخلف مطلع شوند.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا